2 ABD savaş gemisi körfeze giriş yaptı

ABD donanmasına ait ve Tomahawk füzeleriyle donatılan iki savaş gemisinin Basra Körfezi bölgesine girdiği öğrenildi.

The Wall Street Journal gazetesine konuşan Pentagon yetkilileri, ABD Donanması'na ait güdümlü füze destroyerleri USS Gonzales (DDG-66) ile USS McFaul'un (DDG-74) dün akşam saatlerinde Hürmüz Boğazı'ndan körfeze geçiş yaptığını belirtti.

ABD Deniz Kuvvetleri Enstitüsü'nün (USNI) Savunma Bakanlığı'ndaki kaynaklara dayandırarak yaptığı açıklamada ise, savaş gemilerinin herhangi bir zorluk yaşamadan ve İran güçlerinin herhangi bir 'taciziyle' karşılaşmadan sorunsuz bir şekilde ilerlediği belirtildi.

İki destroyerin, ABD tarafından bölgeye daha önce gönderilen savaş gemilerine yakın bir pozisyon aldıkları öğrenildi.

Bölgeye giriş yapan gemiler, Umman sahilinde bulunan ve üzerindeki stratejik bombardıman uçaklarının uçuşa hazır bir şekilde bekletildiği USS Abraham Lincoln (CVN-72) ile dün Birleşik Arap Emirlikleri sahiline konuşlandığı öğrenilen amfibi saldırı gemisi USS Kearsarge'ye (LHD-3) eşlik ediyor.

Öte yandan, ABD, İran'a yönelik askeri hamleleri kapsamında bölgedeki stratejik askeri kuvvetlerini toplarken, Katar'daki ABD hava üssünde de hareketlilik gözlemleniyor.

Öte yandan ABD, İran'la 'savaş istemediğini' söylese de, 'savaş durumuna hazırlık' şekilde yorumlanabilecek kimi adımlar atıyor. 

Bunlardan biri de, 'Irak'taki İran milisleri' tartışmalarından hemen sonra Dışişleri Bakanlığı'nın ülkedeki personeline ülkeyi terk etme talimatı vermesiydi.

YORUM EKLE