Kategoriler

ANHANEWS

İş Bankası, Bitcoin'in altyapısı Blockchain'le ihracat-ithalat işlemi yapan ilk yerli banka oldu

Türkiye İş Bankası, Blockchain teknolojisiyle ilk pilot dış ticaret finansman işlemini gerçekleştiren ve bu teknolojiyi kullanarak ödeme garantisi veren ilk Türk bankası oldu. 27 Mayıs 2020 tarihindeki işlem;İş Bankası, Şişecam, Kuraray Europe GmbH ve Commerzbank arasında Marco Polo platformu üzerinden gerçekleştirildi.

Dış ticaret işlemlerine ve finansmanına odaklanan bir işbirliği ağı olan Marco Polo platformunun sunduğu Dağıtık Defter Teknolojisi (DLT) sayesinde; dış ticaret işlemlerinin finansmanı, daha kolay ve sorunsuz bir şekilde yapılabiliyor. Firmalar, ticarete dair verileri defalarca girmeden, işlemlerini güvenli, şeffaf ve korunaklı bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Marco Polo’nun kullandığı Corda teknolojisi sayesinde ise tarafların bilgileri herkese dağıtılmıyor. Sadece Banka ve firmaların uygun gördüğü taraflara ve gerektiği kadar iletilerek, finans dünyasına özel gizlilik sağlanıyor.

"Devrim niteliğinde bir çözüm"

Uluslararası ticarette güvenlik, hız ve operasyonel verimliliği artıracak bu teknolojinin, dış ticaret yapan tedarik zincirleri için devrim niteliğinde bir çözüm olduğunu vurgulayan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, şunları söyledi: “Blockchain teknolojisi ile ilkini gerçekleştirdiğimiz bu pilot işlemle, dış ticaret finansmanında verinin eşleşmesine dayalı, güvenilir ve daha kolay bir dönemi başlatıyoruz. Dünyanın hızla gelişen yeni teknolojik oluşumlarında yer alarak ve blockchain teknolojisi üzerinden uluslararası ticaretin ve tedarik zincirlerinin finansmanına yönelik ürünler geliştirerek müşterilerimize yepyeni deneyimler sunmayı hedefliyoruz. Dünyanın en geniş blockchain ağına sahip R3’e üye olan ilk Türk Bankası olarak, bu defa blockchain teknolojisi ile Türkiye’de pilot çalışmasını gerçekleştirdiğimiz ödeme garantisi işleminde de ilkbanka olma gururunu taşıyoruz.”

Yorumlar

Daha Fazla Haber
KORONAVİRÜS
2 Kez Görüntülendi.
Türkiye'de Koronavirüs | 72 kişi daha hayatını kaybetti, 9 bin 561 yeni vaka tespit edildi
KÜLTÜR-SANAT
1 Kez Görüntülendi.
10. Sarıyer Tiyatro Şenliği başlıyor
KORONAVİRÜS
5 Kez Görüntülendi.
Gana, Covax kapsamında aşı teslimatı yapılan ilk ülke oldu
EKONOMİ
5 Kez Görüntülendi.
91 yaşında emekli olmaya karar verdi
KORONAVİRÜS
2 Kez Görüntülendi.
Dünya genelinde Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2,5 milyonu geçti
GÜNDEM
2 Kez Görüntülendi.
Mansur Yavaş, 13 yaşındaki Zehra Gül'ün çizdiği portreyi profil fotoğrafı yaptı
GÜNDEM
54 Kez Görüntülendi.
Emin Saraç'ın cenazesine katıldığı için eleştirilen Sağlık Bakanı Koca: Özür dilerim
KÜLTÜR-SANAT
7 Kez Görüntülendi.
Hillary Clinton’ın siyasi gerilim romanı ekimde çıkıyor
GÜNDEM
3 Kez Görüntülendi.
İmamoğlu'ndan Halk Ekmek açıklaması: Yüzde 6 için gürültü koparılıyor
POLİTİKA
4 Kez Görüntülendi.
Erdoğan: Onlara rağmen Kanal İstanbul'u yapacağız