Alevi-Kürt gençliğiyle ilgili bir yorum

Gençlik, toplumsal mücadelelerde sürekli en ön saflarda yer alıyor. Bu, Kürt gençliği için daha çok geçerli bir durumdur. Özellikle hem Alevi hemde Kürt olmak, mücadeleye daha çok katılım göstermek için yeterlidir. Alevi gençliği için, mücadelenin her türlüsüne katılım bir görevdir. Gerek ulusal, gerek sınıfsal gerek her hangi bir insani sorun için fedakarlık yapmak, en ön saflarda yer almak Alevi gençleri için yaşam nedeni olmuştur. Birçok kişi ve çevre, Alevi gençliği, Alevi Kürtler, Ortadoğu'da, Kürdistan ve Türkiye'de sosyalizmin teminatıdırlar, diyorlar. Bu yaklaşım, Alevi gençliğinin ulusal ve sınıfsal mücadelelerde ne kadar fedakar ve özverili olduğunu kanıtlıyor. Alevi gençleri, toplumsal mücadelelere hiçbir zaman birilerinin zorlamasıyla, dayatmasıyla katılmamışlardır. Bütün mücadelelere katılım gönüllüce ve fedakarca olmuştur-oluyor. Gençliği kazanan geleceği kazanır, kaybedende geleceksiz kalır. Çünkü gençlik toplumun hem bu günü hemde yarınlarıdır. Bazen bazı haddini bilmezler, gençlikle ilgili ileri geri konuşuyorlar.

© TWITTER
Alevi-Kürt gençliğiyle ilgili bir yorum

Sanki gençlik ne yaptığını bilmiyormuş ve birileri tarafından kandırılıyormuş, kullanılıyormuş gibi, rejimin uslup ve ağzıyla konuşuyorlar. Aslında böyleleri, bir makam ve mevki, biraz ekonomik rant karşılığında kendilerini kullandırttıklarının farkında değiller. Sabahat Akkiraz adlı Alevi Kürt sanatçı, Kürt siyasi hareketinin ve solcuların Alevi gençleri kullandığını söylüyor. Alevi gençleri, ne yaptıklarını bilmiyorlarmı, akılsızlarmıki kendilerini kullandırtsınlar? Kürt hareketi ve solcular, Alevi gençlerini nasıl ve neden kullanıyor? Bu konuda bir açıklama yapsa iyi olur. Kürt hareketi ve solcular, Alevi gençlerini kullanıyor demek, Alevi gençlerini aptal yerine koymak demektir. Bütün Kürt genliği için de, rejim sözcüleri aynı şeyleri söylüyorlar. Kürt hareketi, sözde Kürt gençlerini kandırıyormuş. Gülünç ve komik şeyler. Böyle komik şeyler söyleyenler, söylediklerinin doğru olduğuna acaba kendileri inanıyorlarmı yoksa kendi kendilerinimi kandırıyorlar.
***
Yani Kürt gençliği Kürt hareketini kurdu ve halk için mücadeleye başladılar ve günümüze kadarda Kürt gençliği mücadele ediyor. Pekala, Kürt gençlerini, Kürt hareketini kurun diye birilerimi kandırdı? Bunlar gülünç şeyler. Bir makam, mevki karşılığında, sistemin bataklığında yüzenler, kendilerini kullandırtıyorlar. İşte Sabahat Akkiraz da, kendisini inkarcı rejime kullandırtan biridir. CHP'den bir dönem vekil olması ve Kürt hareketi, solcular Alevi gençlerini kullanıyorlar demesi, sistem tarafından kullanıldığının kanıtıdır. Sabahat Akkiraz, ya çok cahildir yada çok nankördürki böyle konuşuyor. Son yüz yıldır Kürtler, böyle hainler yüzünde günümüze kadar ezildiler. Kemal Kılıçdaroğlu gibi bir hain, Kürdistan kelimesinden bile rahatsız oluyor. Kendi kimliğine-kültürüne-halkına ihanet eden böyleleri, ağacın içinde paydalanan kurt gibidirler. Bir toplum, eğerki kendi iç dinamiklerini kaybetmemişse, o toplum düşmanını yenmede fazla zorlanmaz. Yani kendi örgütlülüğünü koruyan bir toplum, dıştan gelen saldırıları püskürtebilir.
***
 Ama içte çıkan hainlerin bolluğu, topluma, düşmandan daha fazla darbe vurur. Bende Alevi biriyim ve otuz yıldır bir şekilde bu mücadele ortamında yer alıyorum. Birileri beni zorlamadı, zorlamıyor. Kendi özgür irade ve gücümle kendi halkım ve insanlık için bu mücadeleyi yürütüyorum, bu yolda yürüyorum. Ben aptalmıyımki birileri beni kullansınlar. Ben halkım için mücadele etmem gerektiğinin bilincindeyim. Halkımın ezildiğini, inkar edildiğini, saldırı altında olduğunu biliyorum. Toplumun, zenginlik içinde fakirliğe mahkum edildiğini biliyorum. Bu durumda, birşeyler yapmak gerekmezmi? Zulmün olduğu yerde, direnmek gerekmezmi? Bir Alevi, nasıl oluyorda, solcular ve Kürt hareketi, Alevi gençleri kullanıyor diyebiliyor? Sanki Kürt hareketi ve solcular gökten inmişlerde, Alevi gençlerini kullanıyorlar. Solcuların çoğunluğu zaten Alevilerden oluşuyor ve Kürt hareketinin bizzat kuruluşunda da Alevi gençleri yer aldılar. Bugün Aleviler gerek Türkiye'de, gerek Kürdistan'da mücadelede aktif yer alıyorlar ve Alevilik felsefesinin özüne uygun bir şekilde direniyorlar, zulme isyan ediyorlar. 
***
Alevi gençlerinde de bu direnişte aktif yer almaları beklenir. Alevi gençleri, sistemin bataklığı içinde çürüsünler mi? Alevi gençleri, rejimin kirliliği içinde tanınmaz hale mi gelselerdi? Alevi gençleri, solcu olmakla, insanlık için mücadele etmekle kendilerine yakışanı yapıyorlar. Sabahat Akkiraz, Türkiye'de inkar rejimi tarafından kullanıldığının farkında değil. Çünkü böyle bir dil ve uslup, rejimin dil ve uslubudur. Böyle konuşmak, Alevi gençlere hakarettir. Saabahat Akkiraz, haddini bilsin, ahlaksızlık yapmasın. Ne demek Kürt hareketi ve solcular, Alevi gençlerini kullanıyor? Sen Alevi gençlerinin avukatı mısınki böyle konuşuyorsun? Alevi gençleri, sana Alevi gençleri hakkında böyle konuşmak hakkımı verdiler? Haddi bil, otur oturuduğun yerde. Kürt hareketi olmasaydı, şimdiye kadar tek Alevi bile kalmazdı Türkiye'de. Sabahat Akkiraz, sen bugün nefes alabiliyorsan, Aleviyim diyebiliyorsan, bilki Kürt hareketinin sayesindedir. Sabahat, kendi aslına dön, adam ol, hainlik yapma. Çünkü biz Alevi Kürt gençleri, ne yaptığımızı çok iyi biliyoruz. Aslında sen ne yaptığını biliyormusun, sen hangi kafaya hizmet ettiğinin farkında mısın? Eğer ki gerçekten Aleviysen, bir an önce, ait olduğun yere dön, Muaviye'nin haram sofrasında daha fazla oturup ta yolunu şaşırma...

Kemal Söbe

SIRADAKİ HABER