Avrupa Türkiye'yi neden kıskanıyor?

Hükümetler, çeşitli siyasi argumanlarla kendilerini topluma kabul ettirirler, ettirmeye çalışırlar. Bu argumanlar içerisinde toplumsal değerlerden tutalım, ülkenin bütün değerleri seferber edilir. Köprü yaptık, okul yaptık, yol yaptık, baraj yaptık, fabrika kurduk, teknoloji geliştirdik ve benzeri argumanlardır. Bu klasik geleneksel argumanlar Türkiye toplumunda artık istenilen siyasi primleri yapmıyor. Toplum yoksulluk yaşıyorken, yoldan, okuldan, köprüden bana ne diyor. Zaten yol ve köprüden geçerken para ödüyorum diyor. Okullarda da para harcamak zorunda kalıyoruz diyorlar. Hastaneler de paralıdır deniyor. Dolayısıyla hükümetler tarafından hizmet olarak gösterilen bu gibi şeyler, toplumu artık tatmin etmiyor ve inandırıcı bulunmuyor. Son yıllarda, AKP hükümeti, Türkiye'nin her bakımdan Avrupa'dan ileri olduğunu ve Avrupa'nın Türkiye'yi kıskandığını söylüyor. Toplum ise, bu söylemler karşısında bazen suskun, bazen de tepkilidir. Ancak anlaşılan şudurki; hükümet yeni ve inandırıcı argumanlara ihtiyaç duyuyor.

© ANKA
Avrupa Türkiye'yi neden kıskanıyor?

Eski geleneksel argumanlar artık işe yaramıyor. Dolar, Euro, Sterlin ve bu gibi değerli para birimleri, son günlerde korkunç bir şekilde yukarı fırladı. AKP hükümet üyeleri her ne kadar gizlemeye çalışsalarda, bu durum karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Toplumdan gelen-gelecek olan olası tepkileri yatıştırmak için, bir petrol buluyorlar, bir doğal gaz buluyorlar. Şekere, çaya, ekmeğe, elektriğe ve en temel ihtiyaç ürünlerine yüzde 24-30 oranlarında zamların yapılması ve ücretlerin ise yerinde sayması, toplumu tam olarak çileden çıkarmışa benziyor. İnsanlar, içten içe her an patlayacak bir sinir küpüne dönüyorlar. Alım gücü günden güne düşüyor, yoksulluk daha çok derinleşiyor, pahalılık almış başını gidiyor ve insanlar, çaresizlik içinde, ne yapacağız diyorlar. Halbuki her sorunun çözümüde kendi içindedir. Çözüm yine insanlardadır. Avrupa bizi kıskanıyor sözleri, ülkenin içine girdiği durumu halktan gizleme çabasıdır. Yani bizim durumumuz aslında iyidir, kötü değildir demeye getirmedir. 

Aslında bu yaklaşımlar, ülkenin içinde bulunduğu durumun hiçte iyi olmadığını tersinden itiraf etmekten başka birşey değildir. Hasta bir insan hasta olduğunu bilir ama bir türlü kabul etmek istemez ama hasta olduğunuda iyi biliyor. Kendisini teselli etmek için, ben iyiyim canım ne varmış benim halimden der. Hükümetlerin ve devlet yöneticilerinin de yaptıkları budur. Ülkenin durumu kötüye gittiğinde, ülkenin durumu iyidir propagandasını yaparlar. Yaparlarki, ülkeyi iyi yönettiklerini kanıtlayabilsinler. Kapitalizmde hükümetler, sürekli yalana ve yanlış habere ihtiyaç duyarlar. En iyi zamanlarda bile yalan ve yanlış haberler bitmez. AKP'nin, Avrupa bizi kıskanıyor sözleri, daha önceki hükümetler tarafından söylenmemiştir. Ama AKP, Avrupa'nın Türkiye'yi neden kıskandığını açıklamıyor, açıklayamıyor. Avrupa'dan Türkiye'ye gidip iltica eden ve çalışan bir Avrupalı gördünüzmü? Türkiye'de insanlar et bile yiyemezken, Avrupa ülkelerinde insanlar, her gün et, tavuk ve balık yiyecek imkana sahipken, Avrupalı kendi 1000 Euro ve Sterlinle Türkiye'ye gidip tatil yaparken, bir işçi bir maaşıyla bile araba alabiliyorken, Avrupa Türkiye'yi neden kıskanıyormuş?? 
***
Daha iyi ekonomik şartlarda yaşamak için Avrupa'nın yolunu tutan milyonlarca Türkiyeli var. Yani Türkiye'den her gün insanlar Avrupa'nın yolunu tutuyorlar. Türkiye'de üniversite bitirmiş ve meslek edinmiş sayısız insan, Avrupa'ya gelip, lokantalarda garsonluk yapıyorlar, marketlerde çalışıyorlar, pizza-kebapta çalışıyorlar. Avrupalı bir mühendis, Türkiye'ye çalışmaya gittiğinde 10.000 Dolar-Euro maaşla çalışıyor. Ama Türkiye'de bir mühendis iş bulamadığı için, Avrupa'ya gelip, işçilik yapıyor. Siz Bir Almanın, İngilizin, Fransızın, Türkiye'de çorba salonu açtığını ya da bir markette, fabrikada işçi olarak çalıştığını gördünüzmü? Avrupa'nın 1000 Eurosuyla ve 1000 Sterliniyle Türkiye'de ortalama dört kişilik bir aile iki ay rahat bir hayat yaşayabilir. Ama 1000 TL ile Avrupa'da ancak bir ayakkabı alabilirsiniz. Avrupa bunun içinmi Türkiye'yi kıskanıyor? Ben İngiltere'de bir İngilizin, doğal gaz, elektikrik ve su faturasında şikayetçi olduğunu görmedim, duymadım. Avrupa'da insanlar, marketlerde kuyruğa giriyorlarmış. Ben İngiltere'de insanların, marketlerde kuyruğa girdiklerini görmedim. 
***
Demekki AKP hükümeti siyaseten iflas etmişki, bu tür yalanlar söyleme ve kendi acizliğini gizleme gereği duyuyor. Sağır sultan bile, Türkiye'de ekonominin dibe vurduğunu biliyor, insanların ekonomik nedenlarden dolayı bunalımlar yaşadığını ve bazılarının intihar ettiklerini biliyor. Siz kimi kandırıyorsunuz? Ekonomimiz çöktü, tarım bitti, ülkemiz en kötü zamanlarını yaşıyor derseniz kendi acizliğinizi itiraf etmiş olursunuz ve bu da sizin sonunuz olur, öyle değilmi? Aslında kendi acizliğinizi üstü örtülü bir şekilde itiraf ediyorsunuz. Yani mimikleriniz bile her şeyi itiraf ediyor. Bir yalana kendiniz inanmıyorsanız karşıdakileri inandırmaya kalkmayın, çünkü rezil olursunuz. Ben Avrupa'da bir çiftçinin ürettiği ürünü çöpe attığını görmedim. Türkiye'de çiftçiler son yıllarda, ürünümüz para etmiyor deyip, ürünleri çöpe atıyorlar. Türkiye, sanayisini Avrupa'da alıyorken, Avrupa'ya borçluyken, Avrupa'yı kıskanıyor öyle mi??
***
 Avrupa, Türkiye'nin iklimini ve güneşini kıskanıyor olabilir, onun dışında kıskanacak birşeyi yok. Türkiye'de insanlar, paraları olmadığı için, hastanelere bile gidemiyorlar. Ama Avrupa, Türkiye'yi kıskanıyor. Ben İngiltere'de bir gazetecinin, bir şairin, bir yazarın, bir siyasetçinin hapiste olduğunu görmedim. Kendi şairini, gazetecisini, aydınını, siyasetçisini hapise koyan bir ülke gelişemez, gelişmiş ülkelere muhtaç olur. Türkiye, gırtlağa kadar Avrupa'ya borçludur ama Avrupa'yı da kıskanıyor. Türkiye'de insanlar, düşüncelerinden dolayı hapisteler. Fikir özgürlüğünün olmadığı, ekonomisi dibe vurmuş, insanları yoksulluktan intihar eden bir ülkeyi kim niye kıskansın? Acizliğin üstü örtülü itirafı. Türkiye'de devletin kasası tam takırken, Avrupa ülkelerinin kasaları dolup taşarken, Avrupa, Türkiye'yi kıskanıyor. 

Kemal Söbe

SIRADAKİ HABER