Barış Terkoğlu: İsveç'in Türkiye'ye iade ettiği Mahmut Tat, bir dönem AKP için çalışmış

"Tat; PKK'ya gübre ve oto alarmı sattığı için hapis cezası almış, siyaseten karşılığı olmayan minibüsçü"

© TWITTER
Barış Terkoğlu: İsveç'in Türkiye'ye iade ettiği Mahmut Tat, bir dönem AKP için çalışmış

Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu; İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasındaki NATO görüşmeleri devam ederken, İsveç’te yaşayan Mahmut Tat adlı Kürt mültecinin Türkiye’ye iade edilmesi ve tutuklanmasının detaylarını köşesine taşıdı. 

Terkoğlu, Tat'ın iadesinin siyaseten bir önemli olmadığını belirterek, şunları yazdı:

"Kardeşi Mustafa’nın anlattığına göre, ağabeyi Mahmut Tat, bir dönem AKP için çalışmıştı. Ovacık’ı 2004-2009 aralığında yöneten AKP’li belediye başkanı Hasan Hüseyin Dizi’nin yakınındaydı: 'Ovacık’ta belediye başkanı Dizi döneminde onu destekledi. Seçimde onunla çalıştı. O dönem saldırıya da uğradılar. O saldırıda ölebilirdi.'

Mahmut Tat’ın avukatının aktardığına göre, sağlık nedeniyle tahliye olmazsa, Tat’ın aldığı cezanın yatarı 4 yıl 6 ay.

Sonuç olarak, NATO üyeliğine şart koştuğumuz teröristlerin iadesi meselesinin ilk 'somut adımı'nın altı boş görünüyor. Günlerdir 'zafer' diye kutlanan hikaye, pek de öyle değil. Mahkeme kararını doğru kabul etsek bile

Tat, PKK’lılara 500 avroya gübre ve oto alarmı sattığı için hapis cezası almış, siyaseten karşılığı olmayan minibüsçü. Ne PKK’nın stratejisinde ne de terörle mücadele de bir önemi var. İsveç belki de bunu bilerek, 'buyurun alın' dedi ve Tat’ı uçakla Türkiye’ye gönderdi. Hükümet’e içi boş bir kurabiye, yalandan bir zafer ikram etti.

Birileri, 'İsveç’e diz çöktürdük' nutukları atsa da, Dışişleri Bakanı’nın önceki gün 'Bu kişi bizim listemizde değildi' demesi, geç de olsa bir uyanma alameti gibi duruyor. Minibüsçü Mahmut Tat hapse giderken, Musa Anter cinayetinin kilit ismi Abdulkadir Aygan gibiler yıllardır İsveç’te yaşamaya devam ediyor." 

Yazının tamamı için tıklayın.

SIRADAKİ HABER