Cumhuriyet yazarı Balbay: AKP, HDP’yi işine en çok yarayacak konumda tutmak için çoklu senaryolar geliştirdi

Balbay, "Saray’ın HDP senaryoları!" başlıklı bir yazı kaleme aldı

© TWITTER
Cumhuriyet yazarı Balbay: AKP, HDP’yi işine en çok yarayacak konumda tutmak için çoklu senaryolar geliştirdi

Cumhuriyet yazarı Mustafa Balbay, AKP'nin HDP'yi "en çok yarayacak konumda tutmak için çoklu senaryolar geliştirdiğini" söylerken, "AKP’nin ayrıca HDP’nin iç gündemini de etkileyerek kafasındaki modeli akıllarına uygun hale getirmeye çalıştığını söyleyebiliriz" dedi. 

Ankara kulislerinde konuşulanları aktaran Balbay, iktidarın 'HDP senaryoları' hakkında şunları yazdı:

1- HDP’yi kapatmak. Kararı seçime çok kısa bir süre kala alıp yeni parti ile yürüme zamanı bırakmamak. (Sanırız bu senaryoyu kendileri de beğenmediler. Bunun geri tepeceği, oylarını artıracağı görüşü hâkim.)

2- HDP’yi kapatmamak ama önde gelen partililerin çoğunu yasaklı duruma getirerek siyaset yapamaz hale getirmek. 

3- HDP’nin dışında aynı tabana seslenen bir partinin daha kurulmasının önünü açarak oyların parçalı olmasını sağlamak. En azından bir bölümünü çekmek. (HDP’den Kars belediye başkanı seçilen Ayhan Bilgen’in son dönemdeki arayışları bu senaryonun neresindedir bilinmez. Ancak Bilgen’in yol aldığı dikkati çekiyor.)

4- Geçmişteki açılım süreci gibi olmasa da benzer adımlarla HDP’ye umut vermek, kendi tarafına çekmek. (İktidarın inandırıcılığı kalmadığı için bu olasılık çok zor.)

5- HDP’yi milletvekili seçiminde özgür bırakmak, hatta yüksek sayıda temsilciyi Meclis’e sokması için zemini güçlendirmek. Bunun karşılığında Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhur İttifakı’nın arkasında durmasını istemek. (Bize göre turpun büyüğü bu şık. Yukarıda saydığımız dört şıkkın büyük ölçüde yıprandığı dikkate alınarak bunun pişirilmekte olduğunu duyuyoruz.)

Yazının tamamı için tıklayın.

SIRADAKİ HABER