Cumhuriyet yazarı Balbay: Kılıçdaroğlu, bir ateşten gömlek giydi

"Kemal Bey illetin ve siyasi kadroların gücünü arkasına alması için bunu çoğula çevirmeli"

© AA
Cumhuriyet yazarı Balbay: Kılıçdaroğlu, bir ateşten gömlek giydi

Cumhuriyet yazarı Mustafa Balbay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, kamuoyunda adaylık ilanı olarak yorumlanan "Benimle misiniz" çıkışını değerlendirdi. 

"Kılıçdaroğlu’nun aldığı güç, yetki ve sorumluluğu" maddeler halinde açıklayan Balbay, "Kemal Bey bir ateşten gömlek giydi. CHP’de seçime iki türlü hazırlık vardır:

Seçim günü zafere ulaşmak için ve seçimden sonra olası başarısızlığın hesabını sorup parti içi iktidara ulaşmak için. Şu an CHP’de ülkenin karşı karşıya kaldığı durumun getirdiği kaygıyla okların tümü dışa dönük

CHP’li kimliği ile dışa dönük konuşanlar da Kemal Bey’in siyasetiyle paralellik taşımayan sözler edebiliyor. Bunlar dahil herkesin Kılıçdaroğlu’nun yanında olduğunu ilan ettiği bir çizgi çizildi" dedi. 

Balbay, şu ifadeleri kullandı:

"Herkesin Kemal Bey’in yanında olduğunu ilan etmesi zafer için yeterli değil. Bütün kesimler sahada kazanmak için seferber olmalı. Bu seferberlik için sert kürsü sözleri yetmez. Yürekten katılım sağlanmalı. Örgüt kendisini önemli hissetmeli. Kemal Bey’in ayrıca kurduğu bağlar, “paralel örgüt” havası vermemeli.

Kemal Bey, genellikle birinci tekil şahıs kullanıyor. Milletin ve siyasi kadroların gücünü arkasına alması için bunu çoğula çevirmeli. Hatta değişimi milletin gerçekleştireceğini, milletin kendilerine verdiği bu değiştirme görevini başarıyla yerine getireceklerini söylemeli. En güçlü örneği vermek gerekirse, Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’na hazırlık kongreleri dahil sürekli “Milletin kaderine milletin kendisi karar verecektir” söylemi siyaset için de günceldir."

Yazının tamamı için tıklayın.

SIRADAKİ HABER