Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan: İçki içen çocuk görüntüsü özel olarak kurgulandı, yalanı piyasaya süren Cihan Haber Ajansı'ydı

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, alkollü içecek reklamlarının yasaklanmasına neden olan "içki içen çocuk görüntüsü"nün özel olarak kurgulandığını belirterek, "Şarap sektörünün önemli isimlerinden biriydi konuştuğum. Bakmamı istediği 17 Aralık 2012 tarihli Zaman gazetesinde şöyle yazıyordu:

© TWITTER
Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan: İçki içen çocuk görüntüsü özel olarak kurgulandı, yalanı piyasaya süren Cihan Haber Ajansı'ydı

“Görevlilerin ilköğretim çağındaki çocuklara içki sunması gözlerden kaçmadı. Arkadaşıyla birlikte alkol yudumlarken kameralara takılan ve 15 yaşında olduğunu belirten bir çocuk, kadehin bir kadın tarafından kendisine verildiğini söyledi. Aslında alkol alışkanlığı olmadığını aktaran çocuk, içkinin hoşuna gittiğini de sözlerine ekledi.”

Kamera Cihan Haber Ajansı’nındı, Zaman gazetesi ve Samanyolu TV günlerce özel yayın yaptı. Savcılık hemen soruşturma başlattı. Onlarca içki firması yetkilisi için hapis isteniyordu. Ruhsatlarının iptali gündemdeydi. Çocuklara alkollü içki sunmakla suçlanıyorlardı." diye yazdı.

Kanyon AVM'nin güvenlik kamera kayıtlarında "içki verildi" denilen çocuğun Cihan Haber Ajansı'nın kameramanı ile çekim öncesi buluştuğuna işaret eden Pehlivan, "Kameraman üst kattan çekim yaparken kadrajına girmesi için çocuğu uyarıyordu. AVM yönetimi savcıya gösterdi bu görüntüleri ama kamuoyu ile paylaşmadı. Korktu. Evet, soruşturma sessiz sedasız kapandı ancak istenilen zaten olmuştu.

Önce AVM’lerde içki tanıtımı dönemi sona erdi. Sonra Meclis’ten çıkan yasa ile alkollü içecek reklamı yasaklandı. Fethullahçılar ile AKP’nin ortak bir operasyonuydu yapılan ve aslında milattı. İktidarın iki ortağı benzer operasyona Gezi sırasında da imza attı. “Camide bira içtiler” yalanını ilk piyasaya süren yine Cihan Haber Ajansı’ydı.

Şimdi ise ortak değişti. MHP ile birliktelik günlerinde AKP çıtayı daha yukarı koydu." ifadelerini kullandı.

Yazının tamamı için tıklayın...

SIRADAKİ HABER