Cumhuriyet yazarı Terkoğlu: Hükûmetin İsrail’le yeni yol arayışı başladı, iddia o ki bu ilişkiyi kurmak için aktif rol oynayan da Aliyev

Odatv Haber Müdürü ve Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son İsrail açıklamalarına atıfta bulunarak, "Karabağ Savaşı, son 10 yılda dibe vuran Türk-İsrail ilişkilerini, yeniden aynı çizgiye oturttu. Buna diğer faktörler de eklenince, hükümetin İsrail’le yeni yol arayışı başladı. İddia o ki bu ilişkiyi kurmak için aktif rol oynayan da Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in ta kendisi." görüşünü savundu.

© AA
Cumhuriyet yazarı Terkoğlu: Hükûmetin İsrail’le yeni yol arayışı başladı, iddia o ki bu ilişkiyi kurmak için aktif rol oynayan da Aliyev

Terkoğlu, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazı sonrası, takipçilerini şaşırtan açıklamayı yaptı. İsrail’le ayrıştıkları noktaları hatırlattıktan sonra, 'İsrail’le istihbari münasebetlerimiz zaten kesilmiş değil' dedi. Asıl önemlisi sözlerinin devamındaydı: 'Gönlümüz arzu eder ki onlarla da münasebetlerimizi daha iyi bir noktaya taşıyalım.' İlginçtir; Erdoğan’ın sözleri, yandaşlar tarafından derin bir sessizlikle karşılandı." düşüncesini dile getirdi. 

Terkoğlu yazısında şunları kaydetti: 

"Erdoğan çözüm sürecinde de “PKK ile görüşen hükümet değil, devlet” diyerek sürecin sorumluluğunu üzerinden atmıştı. Bu kez de “istihbarat görüşüyor” diyerek benzer bir adım attı.

İki ülkenin kapı ardı ilişkisi için İsrail’in kurucusu Ben Gurion “metres” benzetmesi yapmıştı. Hafta sonu, “Neler oluyor” diye sorduğum İsrailli gazeteci, bana bir Yahudi atasözünü hatırlattı: “Dünürlük etmek istemeyen çok drahoma ister”.

Kim bilir, belki o drahoma ödenir. Belki o evlilik yapılır. Kuşkusuz “tankçı Albert”in şimdilerde yeniden hatırlanan ruhu da tazelenen nikâhın görünmeyen şahidi olur."

SIRADAKİ HABER