Cüppeli Ahmet'in dili çok uzamış

Türkiye'de, Cüppeli Ahmet hoca diye bilinen ve konuştuklarının çoğuna insanların güldükleri bu zat aslında sakallı ve şalvarlı bir iblistir. Bazen öyle komik göründüğüne ve konuştuğuna bakmayın. Bu zat, şeytana bile pabucu ters giydirir. HDP'ye yapılan saldırılar ve tutuklamalar yetmiyormuş gibi, birde bu zat, bazen HDP'yle ilgili ileri geri konuşuyor. Sen başbakanmısın, devlet bakanımısın, cumhurbaşkanımısın, mahkememisin, savcımısın, hakimmisin ki, HDP'liler ve HDP'ye oy verenler vatandaşlıktan çıkarılsın diyorsun!! Sen kimsin ve ne gibi bir yetkin varki böyle konuşuyorsun? Senin dilin çok uzamış, dikkat et bir gün kesmesinler. HDP, Türkiye'de 3. büyük siyasi parti olup, yirmi milyona varan bir politikleşmiş, demokratikleşmiş kitlesi, var ve bu demokratik kitle, Türkiye'nin, demokratik yarınlarıdır. 1980'den önce, Cüppeli gibilerine rastlanılmaz. Yani Cüppeli gibileri, 12 Eylül'ün çocukları olarak ortaya çıkarıldılar. Görevleride, afyonlaşmış Emevi diniyle uyuşturulmuş bir gençlik ve toplum yaratmak için çalışmak.

© AA
Cüppeli Ahmet'in dili çok uzamış

Türkiye, böyleleriyle doldu taştı, her taraf sarıklı, cüppeli, sakallı cemaatlerle, tarikatlarla doldu. Dini pazarlama işi, Cüppeli Ahmet gibi iblislere verildi. 1980 öncesi, Türkiye'de, hiç tarikat ve cemaat göremezsiniz. Son kırk yıldır, Türkiye, sakallı, şalvarlı ve cüppeli din tüccarlarının cenneti haline geldi-getirildi. Cüppeli Ahmet, bir gün kapitalizmi-emperyalizmi eleştirmiş mi? Anlaşılan, HDP'den sadece kapitalist düzen politikacıları korkmuyor, Cüppeli gibi din tüccarlarıda korkuyor. Çünkü HDP siyaseti Türkiye'de, yaşasallaşırsa ve Türkiye demokratikleşirse Cüppeli gibi din tacirleri işsiz kalırlar, dini pazarlayamazlar. HDP'nin kitlesi önemli oranda Kürtlerden oluşuyor ve Kürtler, genelde dindarlar. Cüppeli Ahmet, Kürtleri sevdiğini söylüyor ama Kürt sorununun çözümüyle ilgili bir kelime bile ağzından çıkmıyor. Devletin üst yönetimine ve alt yönetimine baktığımızda, hepside Kürtleri sevdiklerini ve Kürtlerle kardeş olduklarını ve Kürtlerle bir sorunları olmadığını söylüyorlar. 
***
Pekala, Kürtlerle bir sorununuz yoksa, Kürtler sizin kardeşlerinizse, Kürtlerin milli kimliğini kabul edin, Kürtleri ulus olarak kabul edin ve Kürtler anadillerinde eğitim yapsınlar. Sorun, Kürtlerin dil-kimlik-kültür sorunu olunca, tek millet, tek dil, tek kimlik diyorsunuz. Demekki sizin sorununuz Kürtlerledir. Kürtler geçmişte, sizin uydurma Emevi dininizin peşinde gittiklerinde iyiydiler ama şimdi HDP'ye oy verdikleri için kötü mü oluyorlar? Sakallı Cüppeli Ahmet, senin HDP'yle ve HDP'ye oy verenlerle ne gibi bir sorunun olabilir? HDP, sürekli barış ve demokrasi diyor. Benim bildiğim İslam dini de, barış demektir. Madem sen Müslümanlıktan ve İslam'dan bahsediyorsun, bu durumda barışı ve demokrasiyi, adaleti, hakkı savunman gerekmezmi? Demekki, sen bir sahtekarsın, İslam maskesi takmış bir iblissin. HDP'ye, sen normal demokratik koşullarda bunları söyleyemezsin. Sen, sırtını dayadığın sistemden cesaret alıyorsun. Yarın öbür gün, koşullar değişirse işte o zaman senin ve senin gibilerinin nasıl hareket edeceğini merak ediyorum. 
***
Yani Kürt sorunu bir şekilde çözülürse, Türkiye demokratik olursa, bu gün HDP'ye düşmanlık yapanlar, saldırıda bulunanlar, işte o zaman ne diyecekler, ne yapacaklar? Kürt sorunu çözülürse, Türkiye demokratikleşirse, bu gün HDP'ye fiziki ve sözlü saldırıda bulunanlar, utançlarından HDP'yle ilgili konuşmazlar bile ya da HDP'yi överler. Çünkü Türkiye'de, geleneksel devlet siyaseti kendi çevrelerine ayar veriyor. Yani kimin neyi nasıl konuşacağını devlet siyaseti belirliyor. Yani, bu gün Kürt sorunu çözülse, ülke demokratikleşse ve HDP rahatça siyaset yapsa, Cüppeli gibileri bu sefer HDP'ye övgüler yağdırırlar, met ederler, överler. Türkiye'de, sistemin gemisinde seyahat edenlerin hiçbiri kaptanın emirlerinin dışına çıkamaz. Devletin arpalığından beslenenlerin seslerinin ne zaman çıkacağını ve ne zaman kesileceğini devlet siyaseti belirliyor. Cüppeli Ahmet de, bunlardan biridir. Şimdi bol bol konuşsunlar ama yarın öbür gün konuşamayacaklar. Çözüm sürecinde Cüppeli Ahmet'de ve daha birçoklarında hiç ses çıkmıyordu. Şimdi ne oluyorda konuşuyorlar, saldırıda bulunuyorlar? Çünkü beslendikleri arpalığa dalkavukluk yapıyorlar. Bu yalakalığı yapmasalar, iflahlarını keserler. HDP'nin varlığı bütün iblisleri rahatsız ediyor ve etmeyede devam edecek. 

Kemal Söbe

SIRADAKİ HABER