İsmail Saymaz: Demirtaş’ın PKK’ya çektiği rest, Kürt siyasi hareketinde tarihi bir kırılma

"Demirtaş, halk desteğini arkasına alabilirse Kürtlerin doğal liderine dönüşebilir"

© TWITTER
İsmail Saymaz: Demirtaş’ın PKK’ya çektiği rest, Kürt siyasi hareketinde tarihi bir kırılma

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, PKK'nın yaptığı açıklamayla Mersin saldırısını kınayan HDP’yi ve Selahattin Demirtaş’ı ihanetle suçladığını belirterek "HDP ya da Demirtaş, PKK’yı ilk kez kınamıyor. Geçmişte onlarca kez kınadılar

Ancak Demirtaş’ın PKK’ya çektiği rest Kürt siyasi hareketinde tarihi bir kırılma anlamına geliyor. Bugüne kadar Kürt meselesinde ağırlık merkezleri sıralanırken İmralı-Kandil ve HDP’den söz edilirdi. Artık Demirtaş’ı dördüncü merkez saymak gerekiyor" yorumunu yaptı. 

"Demirtaş’ın uzunca bir zamandır HDP hiyerarşisinin içerisinde olmadığı, dışlandığı ve yalnız bırakıldığı biliniyor" diyen Saymaz, şöyle devam etti:

"Ancak O, HDP’den ayrılıp partisini kuran Ayhan Bilgen’den farklı olarak kendisini HDP’nin siyasal kimliği ve toplumsallığı içerisinde konumlandırıyor.

PKK ne yaparsa yapsın, Demirtaş’ın HDP seçmeni nezdindeki sempatisini kıramıyor. HDP’liler en çok Demirtaş’ı seviyor. Demirtaş’ın başını çektiği mücadelenin nereye evrilebileceğini zamanla göreceğiz. Eğer Demirtaş, halk desteğini arkasına alabilirse Kürtlerin doğal liderine dönüşebilir

Eğer yapayalnız kalırsa, en iyi ihtimalle Leyla Zana gibi köyde inzivaya çekilir. Demirtaş, PKK’yı kınamakla kalmadı, şiddeti tümüyle reddederek, Kürt sorunun demokratik zeminde çözülebileceğini işaret etti

Demirtaş, yürekli duruşundan ötürü kutluyorum. Demirtaş’ın duruşu Türklerin ve Kürtlerin ortak geleceğini dert edinmiş her yurttaşı, bilhassa HDP’yi yüreklendirmeli.

Evet, Kürt sorununda muhatap İmralı ya da Kandil değil, HDP olmalı. Ancak HDP de 2015’in kanlı yazında yaşadığımız üzere halkın Kürt sorununda demokratik çözüm için verdiği milyonlarca oyu PKK’nın gasp etmesine göz yummamalı.

Aksi halde Mersin ve onu takip edecek terör eylemleri HDP’nin kapatma davasını hızlandırmaktan, Demirtaş ve diğer tutukluların cezaevinde kalacağı süreyi uzatmaktan başka bir sonuç vermeyecek. Kaldı ki ben PKK’nın, Kürt sorununda asıl ve tek muhatap olmak için bu sonucu arzuladığını düşünüyorum."

SIRADAKİ HABER