Karar yazarı Mustafa Karaalioğlu: Başkanlık sistemi sorun çözmek yerine üretiyor

Başkanlık sisteminin sorun çözmek yerine çözüm ürettiğine işaret eden Mustafa Karaalioğlu, "Yeni sistemde geçen iki yılı aşkın sürede işsizlik artmış,

© AA
Karar yazarı Mustafa Karaalioğlu: Başkanlık sistemi sorun çözmek yerine üretiyor

Karar yazarı Mustafa Karaalioğlu, Başkanlık Sistemi'nin sorunlu olduğunu bu yüzden iktidar kanadından revizyon talepleri geldiğini belirterek, "Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, kendisine gereken oy için çok erken vadede Saadet Partisi’ni kazanmaya çalışmak zorunda olması da bu alarmın daha yüksek ses çıkarmaya başlamasındandır. Sistemin iktidar için taşıdığı riskler öngörülemez değildi; öngörülmüş ve hatırlatılmıştı lakin bu ikazlar yerine MHP’nin altın tepsi içinde sunduğu sınırsız/sorumsuz yetki modeli daha cazip geldi. Şimdi o cazibenin kaçınılmaz faturası için sıkıcı ve yorucu bir mesai başlamış görünüyor." diye yazdı.

Başkanlık sisteminin sorun çözmek yerine çözüm ürettiğine işaret eden Mustafa Karaalioğlu, "Yeni sistemde geçen iki yılı aşkın sürede işsizlik artmış, Türk Lirası tarihte olmadığı kadar değersizleşmiş, enflasyon patlamış ve net yabancı yatırım miktarı eksiye düşmüştür. Ülke ya kur farkına çalışmak ya da yüksek faiz ödemekten başka çıkışı olmayan bir ekonomik modelsizliğe mahkum olmuştur.

Yine bu süre zarfında hukuk, eğitim, basın özgürlüğü, yargıya güven, üniversitelerin saygınlığı gibi alanların tamamında geriye gidiş durdurulamamaktadır. Türkiye’nin bu dönemde kamu eliyle ürettiği ve yayınladığı hemen hemen bütün rakam ve istatistikler de güvenilmez hale gelmiştir. Bölgede ve dünyada iyi ilişki kurulabilen ülkelerin sayısı bir elin parmaklarının altına inmiştir. Kötü ilişkiler listesi kabardıkça kabarmıştır." ifadelerini kullandı.

Yazının tamamı için tıklayın...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER