Mehmet Metiner'den CHP'nin “İkinci Yüzyıla Çağrı” toplantısı yorumu: Kemal Bey’in güç gösterisi olarak kabul edilebilir

"Hiç kimse aslında çözüm adına somut hiçbir şey söylemedi"

© TWITTER
Mehmet Metiner'den CHP'nin “İkinci Yüzyıla Çağrı” toplantısı yorumu: Kemal Bey’in güç gösterisi olarak kabul edilebilir

Yeni Şafak yazarı  Eski AKP milletvekili Mehmet Metiner,  CHP'nin "İkinci Yüzyıl'a Çağrı" toplantısını izlerken ‘derinden hayıflandığını’ belirterek “Hiç kimsenin aslında çözüm adına somut hiç bir şey söylemediği, retorik-akademik sözlerin havada uçuştuğu, her şey çok güzel olacak vaatleri üzerinden görsel bir algı operasyonun çekildiği bir tür kandırmacaya dayalı siyaset tarzıyla karşı karşıya kalmak hakikaten de üzücü” yorumunu yaptı.

 “Kemal Bey’in öve öve bitiremediği o ithal danışmanlar, paranın geleceği yerin adamları” diyen Metiner, Kılıçdaroğlu'nun danışman kadrosunda yer alan dünyaca ünlü Amerikalı ekonomist Jeremy Rifkin'e ilişkin de şunları yazdı: “Bizzat teşrif buyurmayıp ABD’den görüntülü bağlanıp İngilizce nutuk irad eden o ithal danışmanın ne dediğini izleyenler/dinleyenler anlamamış olsalar bile ne önemi var ki! Adam dünyayı kurtaran adam sonuçta! Kemal Bey’in danışmanı olmayı kabul etmiş, daha ne olsun! Koskoca dünyayı kurtaran adamın Kemal Bey’in emrine girmesi yetmez mi? Kemal Bey’in büyüklüğünü görmeyen o yuvarlak masadakiler de umarım anlarlar gayrı…” 

Metiner, “Kemal Bey uluslararası finans çevrelerinin ve müesses nizamın adamı olduğunu bu toplantıyla göstermiş oldu.

Bu toplantı Kemal Bey’in şahsı adına önemli bir güç gösterisi olarak kabul edilebilir, lakin CHP ideolojisi açısından bakıldığında hayli netameli bir iş. Bana göre, bu toplantının kazandırdığı bir şey varsa, o da şudur: Bu ülkede ithal zihniyete mensup kesimlerin hangi güç odaklarıyla nasıl derin ilişkiler içinde olduklarının Kılıçdaroğlu CHP’si üzerinden iyiden iyiye açığa çıkmış olmasıdır” görüşünü dile getirdi.

Yazının tamamını okumak için tıklayın

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2022, 08:07
SIRADAKİ HABER