Nagehan Alçı'dan Jeremy Rifkin yorumu: Çok doğru karar, atalım artık şu lokal taşralı gözlüklerimizi

© ANKA
Nagehan Alçı'dan Jeremy Rifkin yorumu: Çok doğru karar, atalım artık şu lokal taşralı gözlüklerimizi

HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, CHP'nin "İkinci Yüzyıl'a Çağrı" toplantısında konuşan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun danışman kadrosunda yer alan dünyaca ünlü Amerikalı ekonomist Jeremy Rifkin'in yer almasına yönelik eleştirilere tepki gösterdi. 

"Rifkin’in danışmanlığını çok doğru bulduğunu" söyleyen Alçı, "Atalım artık şu lokal taşralı gözlüklerimizi… Dünya Türkiye’den büyüktür…" dedi. 

Alçı, şunları kaydetti:

"Türkiye olarak ‘Biz bize yeteriz’ ve ‘Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur’ gibi içe kapanmacı ve izolasyonist yaklaşımlardan kurtulmadıkça ülkemizi istediğimiz şampiyonlar ligine çıkaramayız.

Sadece Angela Merkel ve Çin’den bahsediliyor. Halbuki James Rifkin 2008’deki AB dönem başkanlığı sırasında Fransa’ya, Portekiz Başbakanı Jose Socrates’e, Slovenya Başbakanı Janez Jansa’ya da danışmanlık vermiş bir isim. Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve birçok Asya ülkesine yol gösteriyor.

Çalışmaları dünya çapında ‘ufuk açıcı’ olarak nitelendiriliyor. “Üçüncü Endüstri Devrimi” kitabı tüm dünyada en çok satanlar listelerinden inmemişti mesela.

Kılıçdaroğlu Dördüncü Endüstri Devrimi’ni hayata geçirmek için işte bu isimden yardım istiyor.

Kimse kusura bakmasın, böyle birini Türk olup olmaması üzerinden değerlendirmek ancak üçüncü dünya refleksidir!

Bu refkleksleri aşmadan dünya birinci liginde asla olamayız. Bakın ABD bütün iyi beyinleri kendini bu etnik milliyetçi yaklaşımların üzerinde konumlandırdığı için topluyor.

Bırakın gayri milli bir tutum olmasını Rifkin gibi isimlerin Türkiye’ye katkı sağlaması milli bir yaklaşımdır bence."

Yazının tamamı için tıklayın.

SIRADAKİ HABER