Nagehan Alçı: Tarikatlar ve cemaatler, denetlenip şeffaflaşmalı, yoksa bu rezaletlerin önünü alamayız

© TWITTER
Nagehan Alçı: Tarikatlar ve cemaatler, denetlenip şeffaflaşmalı, yoksa bu rezaletlerin önünü alamayız

HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in 6 yaşındaki kızı H.K.G.'nin imam nikâhıyla evlendirilmesi ve cinsel istismara maruz kalmasıyla ilgili iddiaların ardından, "tarikatlar ve cemaatler denetlenip şeffaflaşmalı, yoksa bu rezaletlerin önünü alamayız" dedi. 

"Dindar okurlarımdan ricam, artık 2023 dünyasında neredeyse hiçbir tarikatın gerçek anlamda tasavvuf ile ilgisinin kalmadığını görmeleri. diyen Alçı, şu ifadeleri kullandı:

"Ciddi bir maneviyat geleneği olan tasavvuf ya da diğer deyimle sufizm ile tarikatlar arasında artık hiçbir bağ yok. Hemen hemen tüm tarikatlar ticari bir holdinge dönüşmüş durumda. Bunlar artık anakronik ve dünyevi yapılar. Maneviyat ve tasavvufu istismar ediyorlar sadece.

Atatürkçü-laik okurlarımdan da ricam artık tüm tarikatların denetim altına alınabilmesi için yasal zemine kavuşması konusunda adımlar atılmasına destek vermeleri. Tekke ve zaviyeler kanunu şu an bu rezil merdiven-altı tarikatların ekmeğine yağ sürüyor.

Bakın Atatürkçü kesimin çok sevdiği bir isim olan İsmail Saymaz, senelerdir bu tarikatlar meselesiyle uğraşıyor ve birçok skandalı da İsmail açığa çıkardı. O da bu konuda çözüm olarak tarikatların yasal zemine kavuşmasını ve bu sayede devletin denetimine alınması gerektiğini savunuyor. Yasal zemin olursa hiçbir tarikat gizlenemez

Hepsi şeffaflaşmak zorunda bırakılır. O durumda gizlenmeye devam eden olursa da FETÖ’nün başına gelenler onların da başına gelir. Atatürk ilkelerine bağlılığını herkesin bildiği İsmail Saymaz, bu çözümü savunuyor ve çok haklı.

Mevcut kanuni durumda hiçbir tarikatın kendisini yasal olarak ifade edememesi onların saydam olmayan ortamda bu iğrençlikleri yapmasının önünü açıyor."

Yazının tamamı için tıklayın.

SIRADAKİ HABER