10 yıldan az zamanımız kaldı: Bilim insanları harekete geçin aptallar demek istiyor

Birleşmiş Milletler (BM) Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli, Seul'deki zirveden sonra sert bir rapor yayımladı. Greenpeace yetkilisi Kaisa Kosonen'e göre, 'bilim insanları "Hemen harekete geçin, aptallar" demek istiyor.

© Getty Images
10 yıldan az zamanımız kaldı: Bilim insanları harekete geçin aptallar demek istiyor

Birleşmiş Milletler (BM) Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli, küresel ısınma konusunda bir an önce harekete geçilmemesi halinde dünyanın ağır sonuçlarla yüzleşeceği uyarısında bulundu.

Greenpeace yetkilisi Kaisa Kosonen, Güney Kore’nin başkenti Seul’deki zirveden sonra yayımlanan alışılmadık sertlikteki rapor için “Bilim insanları büyük harflerle ‘hemen harekete geçin, aptallar’ demek istiyor ama kibarca bunu gerçekler ve rakamlarla ifade ettiler” dedi.

’10 YILDAN AZ ZAMANIMIZ KALDI’

3 yıl süren müzakerelerden sonra yayımlanan 33 sayfalık raporda “Küresel ısınmayı kontrol altına almak için 10 yıldan daha az bir zamanımız var. Dünya risk altında” deniyor. Raporda durumun aciliyetine dair alınabilecek önlemlerden bazıları şöyle sıralandı:

Sıcaklık artışını 1,5 dereceyle sınırlamak imkansız değil. Ama hükümetlerin taahhütleri bunu sağlamaya yeterli değil.
Şu anda sıcaklık artışı 3-4 dereceye çıkma yolunda.
Ormanlaştırma, elektrikli taşıma sistemlerine geçiş, karbon yakalama ve depolama teknolojisi yaşamsal önemde.
Küresel karbon emisyonunu, 2030’a kadar 2010’daki seviyesine kıyasla yüzde 45 azaltmamız gerekiyor.
Küresel ısınmadaki artışı 1.5 dereceyle sınırlama ihtimalini yüzde 66’ya çıkarabilmek için 2047’ye kadar atmosfere yayılan karbondioksit miktarıyla, ortadan kaldıracağımız karbondioksit miktarını eşitlemek zorundayız.
Bunun için önümüzeki 32 yıl içinde elektriğin yüzde 70-85’ini yenilenebilir kaynaklardan üretmeliyiz.

SICAKLIK ARTIŞINI 1.5 DERECEYE DÜŞÜREBİLİRSEK…

Daha az aşırı sıcak, yağış ve kuraklık olacak.
2100’de deniz seviyesi 10 santimetre daha düşük olacak.
2 derece artışta tüm mercan kayalıkları yok olacak. Oysa 1. 5 derece artışta mevcut ekosistemlerinin yüzde 10-30’nu koruma şansımız yüksek.
Özellikle sahra altı Afrika, Güney Doğu Asya ile Güney ve Orta Amerika’da mısır, pirinç ve buğday hasadında düşüş sınırlı olacak.
Küresel ısınma nedeniyle su sıkıntısı yaşayacak insanların oranı yüzde 50 daha az olacak.
Kuzey Kutbu’nda yazın buz kitleleri görülmesi ihtimali 10 yılda 1’den 100 yılda 1’e düşecek.

Rapora göre, küresel sıcaklık artışının 1.5 derecenin üzerine çıkması, dünyanın yaşanabilirliğiyle “kumar oynamak” anlamına geliyor ve 2030’a kadar bu eşiğin aşılması olasılığı var.

Sıcaklık artışını 1.5 dereceyle sınırlandırmak için enerji sistemlerine 2016-2035 yılları için 2.4 trilyon dolarlık bir yatırım yapılması gerekiyor. (Kaynak: BBC Türkçe)

SIRADAKİ HABER