ABD'nin 'gizli görev uzay uçağı' yörüngeye fırlatıldı

ABD Hava Kuvvetleri, X-37B uzay uçağını taşıyan Atlas V roketinin yörüngeye fırlatıldığını duyurdu. 'Gizli görev uçağı' olarak bilinen X-37B'nin altıncı görevinde, korona virüsü salgınından etkilenenleri anmak için Atlas V roketinin üzerinde 'Güçlü Amerika' yazıldı.

© NASA
ABD'nin 'gizli görev uzay uçağı' yörüngeye fırlatıldı

ABD Hava Kuvvetleri, gizli görev yürüten X-37B uzay uçağını taşıyan Atlas V roketini başarılı bir şekilde fırlattıklarını açıkladı. Bu, uzay aracının uzaydaki altıncı görevi olacak.

ROKETİN ÜZERİNE SALGIN MESAJI YAZILDI

Roket, pazar günü Cape Canaveral üssünden fırlatıldı. Kötü hava koşulları, roketin daha önceden planlandığı gibi cumartesi günü fırlatılmasını engellemişti. Yörünge Test Aracı (Orbital Test Vehicle -OTV) olarak da bilinen uzay gemisi, yörüngeye bir uydu yerleştirecek. Sağlık çalışanlarına ve korona virüsü salgınından etkilenenlere adanan fırlatmada, roketin dış cephesine ‘Güçlü Amerika’ mesajı yazıldı.


RADYASYON ETKİLERİNİ ARAŞTIRACAK

X-37B gizli bir uzay programı ve hakkında çok az şey biliniyor. Pentagon, uzay uçağının görevi ve kabiliyetleri konusunda geçmişte çok az açıklama yaptı. Uzay uçağının yapacağı deneylerden biri radyasyonun çekirdekler ve başka maddeler üzerindeki etkilerini araştırmak.

ABD Hava Kuvvetleri Genel Sekreteri Barbara Barrett, ay başında yaptığı açıklamada “Bu seferki X-37B görevi, geçmiştekilerden daha fazla deney gerçekleştirecek” demişti.

‘RİSK AZALTMA DENEYLERİNİN BİR PARÇASI’

X-37B uzay programı 1999’da başladı. NASA’nın uzay görevlerinde kullandığı uzay mekiklerine benzeyen X-37B, mekiklerin sadece dörtte biri büyüklüğünde. 900 kilometre irtifaya çıkabilen uzay uçağının ağırlığı ise yaklaşık beş ton. Boeing firması tarafından yapılmış olan uçak, yörüngede güneş panelleriyle topladığı enerjiyi kullanıyor.

Uçak ilk olarak  2010 Nisan’da uzaya gönderildi ve sekiz ay süren görevi sonunda dünyaya geri döndü. ABD, X-37B’nin görevlerinin ne olduğunu paylaşmıyor. Yapılan açıklamalarda sadece “Bu görevler risk azaltma ve risk tasarıları deneylerinin bir parçası” deniyor. Görevlerin bütçesi ise ‘çok gizli’ sınıflamasıyla saklanıyor. (BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2020, 11:47
SIRADAKİ HABER