Antarktika alarm veriyor: Son 40 yılın 6 katı!

Antarktika’da yıllık buz kütlesi kaybı, 1979’daki yıllık buz kütlesi kaybının 6 katına ulaştı.

© AFP GETTY IMAGES
Antarktika alarm veriyor: Son 40 yılın 6 katı!

Küresel ısınma arttıkça, dünyanın buzulları da eriyerek denizlere karışıyor. Bu durum devam ederse, gelecekte dünyanın neredeyse bütün buzulları eriyip denizlere ve okyanuslara karışacak.

Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre 1979 ile 2017 yılları arasında Antarktika’da yıllık buz kütlesi kaybı 6’ya katlanmış durumda.

California Üniversitesi’nden buzulbilimciler, NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı ve Hollanda Utrecht Üniversitesi’nden bilim insanları, buzullardaki erime artışını ve bu artışa bağlı olarak da deniz seviyesindeki yükselmeyi ortaya koydu.

Söz konusu araştırmada son 40 yılda buz kütlesindeki değişim ve bu değişimin coğrafi etkileri ele alındı. Araştırma ekibi 18 bölgede 176 havzayı inceledi.

Araştırmada NASA’nın çektiği, 350 metre yükseklikten kaydedilen hava görüntüleri, kar yağış oranları, kıtadan koparak okyanusta sürüklenmeye başlayan buzulların oluşturduğu havzalar ve çeşitli uzay istasyonlarının elde ettiği radyometre verileri kullanıldı.

Son 40 yıllık süreçte kutuptaki erime dikkat çekici şekilde yükseldi.

1979 ila 2001 arasında yıllık erime ortalama 48 gigaton oldu. (1 Gigaton= 1 milyar ton) 2001’den sonra ise artış oldukça belirginleşti ve yıllık erime 134 gigatona yükseldi.

Araştırma ile ayrıca buzul kıtanın en yoğun buzullara sahip olan ve Batı Antarktika ile Antarktika Körfezi’nin toplamından daha çok buzul barındıran Doğu Antarktika’nın küresel ısınmaya karşı en hassas bölge olduğu ve en çok buz kütlesi kaybının bu bölgede gerçekleştiği keşfedildi.

Araştırmanın başyazarı Eric Rignot, “Bu yalnızca buzdağının görünen kısmı” diyerek, Antarktika’nın buz örtüsü eridikçe deniz seviyesinin metrelerce yükselmesini beklediklerini belirtiyor.

SIRADAKİ HABER