Ay tutulması ne zaman, Türkiye’den görülecek mi?

Yılın son önemli gök olayı ay tutulması ile yaşanacak. Ay tutulması 8 Kasım'da Türkiye saati ile 14.00'te gerçekleşecek. Ay tutulması gündüz saatlerine denk geldiği için Türkiye’den gözlemlenemeyecek.

© Pixabay
Ay tutulması ne zaman, Türkiye’den görülecek mi?

Gökyüzünde görsel bir şölen sunacak olan ay tutulması için geri sayım başladı. Ay tutulması Avrupa, Afrika ve Asya’dan gözlenebilecek. Fakat tutulma Türkiye’de gündüz saatlerinde gerçekleşeceği için görülemeyecek.

AY TUTULMASI NE ZAMAN?

En uzun Ay tutulması, 8 Kasım'da birkaç saatliğine gözlemlenebilecek.

AY TUTULMASI TÜRKİYE'DE GÖRÜLECEK Mİ?

Ay tutulması Avrupa, Afrika ve Asya’dan gözlenebilecek.

Ay tutulması Türkiye'den görülmeyecek.

TAM AY TUTULMASI NEDİR?

Ay, kendi yörüngesinde dolanırken, kimi zaman Dünya’nın gölgesine girer. Buna Ay tutulması denir.

Ay tutulması, dolunay zamanında ve Ay’ın düğüm noktalarına yakın olması durumunda meydana gelir. Ay’ın, Dünya’nın gölgesine girmesi ile Güneş’ten aldığı parlaklığı kaybetmesi neticesinde görülür.

Güneş, karşı düğüm noktasında veya ona yakın olmalıdır. Bu şartlar altında Dünya’nın gölgesi Ay’a düşer. Bu 42.000.000.000 km uzanan gölge konisi Ay’ın uzaklığından yaklaşık 8800 km geniştir. Ay, saatte 3456 km hareket ettiği için ortalama Ay tutulmasının zamanı yaklaşık 50 dakika ile bir saat arasında değişir. Ay tutulması, yeryüzünün Ay’ın ufuk çizgisinin üzerinde olduğu herhangi bir bölgesinden gözlenebilir.

Ay’a karşı olan Dünya yüzeyine çarpan Güneş ışınları Dünya’nın atmosferi tarafından kırıldığı için, Ay tutulmasında Ay, tamamen kaybolmaz. Dünya etrafında kırılan ışıklarda mavi renk yutulduğu ve kırmızı renk yansıtıldığı için, Dünya’nın gölgesi kırmızı renkte görülür. Bu güçsüz ışık kalıntıları görünürlüğü mahallî atmosferik şartlara bağlı olarak Ay’ı tuhaf bir bakır renginde ortaya çıkarır. Bunun sonucunda Ay tutulması olur.

Dünya, Ay ve Güneş’in bazı değişik durumları kısmi Ay tutulmasını sağlar. Bu durumlarda Ay’ın üzerine Dünya’nın tam gölgesi değil, kısmi gölgesi düşer.

SIRADAKİ HABER