Büyük kütleli yıldızlar patlayıp ölecekken "uyarı" gönderiyor

Bilim insanları, süpernova patlaması geçirerek ölmek üzere olan büyük kütleli yıldızların "erken uyarı sinyali" gönderdiğini keşfetti.

© Pixabay
Büyük kütleli yıldızlar patlayıp ölecekken "uyarı" gönderiyor

Araştırmacılar, bir yıldız yaşamının son evresine ulaştığında parıltısının aniden normalden yaklaşık 100 kat daha silikleşeceğini belirtti. Bunun birkaç ay sürdüğünü ve ardından yıldızın öldüğünü ifade ettiler.

Bilim insanları, bahsedilen karartma etkisinin maddeler aniden ölen yıldızın etrafında birikip ışığı engellediğinde meydana geldiğini söyledi.

Araştırmacılar, bu bulgunun gökbilimcilerin yıldızların patlamasını daha sonra fark etmek yerine patlama sürecinde izlemelerine olanak sağlayabileceğini belirtti.

Independent Türkçe'nin haberindeki detaylarda bilim insanları daha önce bu sürecin ne kadar devam ettiğinden emin değildi. Araştırmacılar artık bunun birkaç ay süreceğini söyleyebiliyor ve yıldızların patlamadan önce bu "koza" gibi oluşumla sarıldıklarında nasıl göründüklerini daha iyi anlayabiliyor.

100 KAT DAHA SÖNÜK HALE GELİYOR
Yoğun materyal, yıldızı neredeyse tamamen gizleyerek spektrumun görünür kısmında 100 kat daha sönük hale getiriyor. Bu, yıldız patlamadan bir gün önce orada olduğunu muhtemelen göremeyeceğiniz anlamına geliyor.

Şu ana kadar süpernovalar gerçekleştikten ancak saatler sonra ayrıntılı gözlemlerini elde edebiliyorduk. Bu erken uyarı sistemiyle onları gerçek zamanlı gözlemlemeye, dünyanın en iyi teleskoplarını haberci yıldızlara yöneltmeye ve gözlerimizin önünde kelimenin tam anlamıyla parçalanmalarını izlemeye hazır olabiliriz.

Yeni bulgular, Royal Astronomical Society'nin Aylık Bildirimleri'nde "Explosion Imminent: the appearance of Red Supergiants at the point of core-collapse" (Patlama Yakın: Kırmızı Üstdevlerin çekirdeğinin çöküş noktasındaki görünümü) başlıklı makalede açıklandı.

SIRADAKİ HABER