NASA’dan Mars’a iki araç daha: Toplanan örnekleri getirecekler

NASA, 2027'de Mars'a iki araç daha gönderecek. Araçların 2033 yılına kadar Mars kayalarını, toprak örneklerini Dünya'ya getirmeleri planlanıyor.

© NASA
NASA’dan Mars’a iki araç daha: Toplanan örnekleri getirecekler

NASA, Mars çalışmalarına devam ediyor ve Ingenuity sayesinde topladığı örnekleri Dünya’ya getirmeye çalışıyor. Uzay ajansı, çarşamba günü bu nadir örneklere ulaşabilmek için yeni planını açıkladı.

NASA, Kızıl Geegen’den toplanan örnekleri Dünya’da incelemek için 2027’de Mars’a iki araç daha göndereceğini duyurdu. Araçların 2033’te Dünya’ya dönmesi planlanıyor.

Tekerlekler ve kıskaçlar ile donatılacak iki araç da Ingenuity’den ilham alıyor.

NASA’nın Mars numune programı direktörü Jeff Gramling yaptığı açıklamada, “Örnekleri geri getirmek için Perseverance’a güvenebileceğimizi biliyoruz, helikopterleri de yedek araç olarak ekledik” dedi.

30 kadar numune, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile ortak bir görevde geri getirilecek. Numuneleri alma görevinde; Perseverance’ın 18 Şubat 2021’de Mars’a indiğinde Ingenuity ile yaptığı gibi iki yeni helikopter olacak. O zamandan beri, Ingenuity 29 başarılı uçuş gerçekleştirdi ve Perseverance da 11 örnek topladı.

Arizona Eyalet Üniversitesi’nden Meenakshi Wadhwa, en son alınan örneğin ise Mars’ta hayat olduğuna dair kanıtlar sunabileceğini söylüyor.

SIRADAKİ HABER