Uzayda hayat belirtisine dair önemli keşif

Dünya dışı gezegenlerde hayat olup olmadığını araştıran bilim insanları bu konuda önemli bir keşfe imza attı. Harvard Üniversitesi’nde görevli bilim insanları, gök taşının içinde daha önce bilinmeyen bir protein buldu.

© NASA
Uzayda hayat belirtisine dair önemli keşif

Bilim insanları başka gezegenlerde hayat olup olmadığı ile ilgili önemli bir keşfe imza attı. Harvard Üniversitesinden bilim insanları, gök taşının içinde daha önce bilinmeyen bir protein tespit etti. Keşfedilen proteinin büyük oranda glisinden oluştuğunu ve demir, oksijen ve lityum ile kaplanmış olduğu öğrenildi. 

Newatlas sitesinin haberine göre, Harvard Üniversitesinden bilim insanları, gök taşının içerisinde daha önce bilinmeyen bir protein tespit etti. Araştırmacıların "hemolithin" adını verdiği proteinin demir ile lityum içerdiği belirtildi. 

Araştırmacılar 1990'da Cezayir'de bulunan "Acfer 086" isimli meteoritte keşfedilen hemolithinin büyük oranda glisinden oluştuğunu ve demir, oksijen ve lityum ile kaplanmış olduğunu ifade etti. 

Hemolithinin evrenin herhangi bir yerinde yaşam açısından önemli rol oynayabileceğini vurgulayan araştırmacılar, keşfinin dünya dışında yaşam olabileceğiyle ilgili bir ipucu teşkil edebileceğine dikkati çekti. 

Araştırmacılardan Julie McGeoc, hemolithinin hayatın devam etmesinde önemli rol oynayan suyun, oksijen ve hidrojen olarak bileşenlerine ayırılmasında etkili olabileceğini ileri sürdü. 

McGeoc, "Doğrulanırsa yaşama öncülük eden biyo kimyasal bir enerji kaynağı olabilir." dedi. McGeoc, sonuçların doğruluğunun teyit edilmesi için bilim insanlarına konuyla ilgili araştırma yapmaları tavsiyesinde bulundu. 

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2020, 15:07
SIRADAKİ HABER