Yakın gözlüğüne alternatif göz damlası geliştirildi

‘Vuity’ adlı göz damlası, ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nin kullanım onayının ardından göz doktorları tarafından da tavsiye edilmeye başlandı.

© Pixabay
Yakın gözlüğüne alternatif göz damlası geliştirildi

ABD'de bilim insanları tarafından geliştirilen bir göz damlasının yakın gözlüğüne alternatif olarak kullanılabileceği bildirildi.

ABD basınındaki habere göre, yakın mesafe görme bozukluklarını iyileştiren göz damlası olan Vuity, ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nin kullanım onayının ardından göz doktorları tarafından tavsiye edilmeye başlandı.

GÖZ DOKTORLARI DA TAVSİYE ETTİ

Rochester Üniversitesi Görsel Bilimler Merkezi'nden göz doktoru Dr. Scott MacRae, Vuity'nin yakın gözlüğüyle uğraşmak istemeyen herkes için yararlı bir alternatif olabileceğini söyledi.

Sputnik’in aktardığı habere göre Güney Carolina, Mount Pleasant'taki Waring Vision Enstitüsü'nün göz doktoru ve tıbbi direktörü Dr. George Waring da söz konusu damlanın yakın mesafede görme güçlükleri yaşayan kişiler için gözlüğe güzel bir alternatif olduğunu ifade etti.

DR. WARİNG: DAMLA, YAKIN GÖZLÜĞÜ GİBİ UZAK GÖRÜŞ YETENEĞİNİ DE KÖRELTMİYOR

Waring, Vuity'nin yakın mesafe gözlüğünden ayırt edici bir farkının olduğuna işaret ederek, göz damlasının yakın gözlükler gibi uzak görüş yeteneğini de köreltmediğine dikkat çekti.

Yakın mesafe gözlüğü takanların uzak mesafeleri görmeleri gerektiğinde hızlı ve net görüşler elde etmek için yakın gözlükleri çıkarması gerektiği biliniyor.

45 yaşından büyük ABD'li yetişkinlerin yaklaşık yüzde 90'ının yakın mesafe görme bozuklukları yaşadığı belirtiliyor.

SIRADAKİ HABER