11 bin ev satışta: Fiyat 1 euro

İtalya’nın Sicilya kentindeki Mussomeli Belediyesi, kasabayı yeniden canlandırmak için 11 bin evi, tanesi 1 eurodan satışa çıkardı.

© Wikipedia
11 bin ev satışta: Fiyat 1 euro

İtalya Sicilya’da bulunan Caltanissetta eyaletine bağlı bir belde olan Mussomeli, son yıllarda nüfus kaybı yaşıyor. Mussomeli Belediyesi, kasabayı yeniden canlandırmak, mimari mirasa sahip çıkmak ve turizmi canlandırmak için 11 bin terk edilmiş evi tanesi 1 eurodan satışa sundu.

Evler, orta çağdan kalma kilise ve kalelerin yer aldığı bölgede yer alıyor. İlandaki numaralar aranarak ya da bir web adresi üzerinden evler satın alınabiliyor.

Ayrıca bölgeye gidemeyenler, evleri internet sitesinden görebiliyor.

Evlerin tapusunu almanın şartı ise tadilat yaptırmak olarak belirlenmiş durumda. Evi satın alan kişiler, öncelikle 8 bin euro depozito veriyor. Daha sonra da metrekare başına 107 dolarlık tadilat yaptırmaları gerekiyor.

Avrupa’nın bazı bölgelerinde bu şekilde 1 euro karşılığında satılan binalar bulunuyor. Bazı ülkelerde de turizm tesisi olabilecek yapılar, turistik amaçlara uygun olarak restore edilmeleri karşılığında ücretsiz olarak uzun süreli şekilde kiralanabiliyor. (Kaynak: Webtekno)

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2019, 19:24
SIRADAKİ HABER