13 kömürlü termik santrale “havayı kirletme izni” tekrar gündemde

Bu santrallere daha önce de 3 yıl ek süre verilmişti

© AA
13 kömürlü termik santrale “havayı kirletme izni” tekrar gündemde

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) tüm siyasi partilerin ortak kararıyla geri çekilen 13 kömürlü termik santrale “havayı kirletme izni” dördüncü kez gündemde. Bu santraller 2013’ten beri çevre yatırımlarını gerçekleştirme taahhütlerini yerine getirmiyor. Teklif yasalaşırsa Türkiye’nin en eski santralleri Haziran 2022 yılına kadar havayı kirletmeye devam edebilecek. 

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nun 1 Kasım’da yapılan toplantısında “havayı kirletme izni” olarak nitelendirilen madde yeniden görüşüldü ve Meclis Genel Kurulu’na sunulmak üzere kabul edildi. Maddeye göre, insan sağlığına ve çevreye zarar verdiği halde bugüne kadar gerekli yatırımları yapıp önlemleri almadığı için önümüzdeki yıl başında kapatılması gereken 2’si kamuya 11’i özel sektöre ait 13 termik santrala 2.5 yıl daha ek süre verilecek. Bu santrallere daha önce de 3 yıl ek süre verilmişti. 

13 santral
1 Çanakkale / 18 Mart Çanakkale 

2 Kahramanmaraş / Afşin Elbistan A 

3 Kütahya / Tunçbilek 

4 Kütahya / Seyitömer 

5 Manisa / Soma

6 Sivas / Kangal

7 Zonguldak / Çatalağzı

8 Ankara / Çayırhan 
 
9 Muğla / Yeniköy

10 Muğla / Kemerköy 

11 Bursa / Orhaneli

12 Kahramanmaraş / Afşin Elbistan B

13 Muğla/ Yatağan

Temiz Hava Hakkı Platformu tarafından hazırlanan “Kara Rapor” adlı çalışmaya göre, en eski santrallerden Afşin Elbistan’ın bulunduğu Kahramanmaraş, yüzde 25,1’le, hava kirliliğine bağlı ölümlerin yüzde olarak en fazla olduğu ikinci il. Yedi santralin bulunduğu Zonguldak’ta ise 2018’de yapılan ölçümler, PM10 değerlerinin DSÖ’nün sınır değerlerinin üç katı olduğunu ortaya koymuştu.

SIRADAKİ HABER