50 yıl sonra nesilleri tükeniyor

Küresel ısınma, Bengal kaplanlarının neslini daha fazla tehdit ediyor.

© AFP
50 yıl sonra nesilleri tükeniyor

Küresel ısınma, Bengal kaplanlarının neslini daha fazla tehdit ediyor. Kaplanların yoğun olarak yaşadıkları Sundarbans bölgesi, küresel ısınmanın etkisi altında. Yaşanan gelişmeler, bölgede bulunan Bengal kaplanlarının neslinin 2070 yılına kadar tükenmesi anlamına geliyor.

Küresel ısınma, dünyayı ve içerisinde bulunan tüm canlıları tehdit etmeye devam ediyor. Bilim insanları tarafından yapılan çalışmalarda, Hindistan ve Bangladeş'in sınırlarının arasında kalan Sundarbans bölgesinin büyük bir risk altında olduğu belirlendi. Bölgenin risk altında olması, burada yaşayan pek çok canlının neslinin de tehlikeye girmesi anlamına geliyor.

10 bin kilometrekare genişliğinde bulunan Sundarbans, küresel ısınma yüzünden ciddi anlamda etkileniyor. Bilim insanlarına göre küresel ısınmanın etkileri bu şekilde devam ederse, Bengal kaplanlarının nesli 2070 yılına kadar tükenmiş olacak. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, bölgenin yüksekliği deniz seviyesinden sadece birkaç metre yüksek ve deniz seviyesinde yaşanabilecek 25 santimetrelik yükseliş, bölgeyi mahvetmeye yetebilecek riske sahip.

1900'lü yılların başlarından beri bölge zaten yeteri kadar tehdit içindeydi. Bölgede yaşayan canlıların sayısı, gün geçtikçe azalmaya devam ediyordu. Bazı canlıların bölgeden silinmesi buradaki besin zincirini bozmuştu. Tüm bunların yanında bir de yapılan yasadışı ticaretler (hayvanların postları ve dişleri gibi uzuvlarının satılması), bölgede yaşayan canlıları fazlasıyla etkiledi.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda, bölgenin korunması için birtakım çalışmaların yapılmasına başlanmış durumda. Bu çalışmalardan birisi; erozyonun önlenmesi için su taşkınlarına karşı önlem amaçlı yapılmış duvarlar. Bu duvarların ne kadar koruma sağlayacağı ise tartışma konusu. Bir dönem konuyla ilgili çalışmalar yapan yetkililer, kaplanların bölgeden taşınmasını planlamışlardı. Ancak bu durumun gerçekleşmesinin zorlukları ve istenilen faydayı sağlamayacağının anlaşılması üzerine bu plan rafa kalkmıştı. (Kaynak: Webtekno)

SIRADAKİ HABER