500 yıllık Shuri Kalesi alevler içinde kaldı

Japonya'nın Okinawa Ada'sındaki tarihi Shuri Kalesi yangında kül oldu. UNESCO Kültür Mirası Listesi'nde bulunan kalenin ana bölümü ve heykelleri yandı.

© Wikipedia
500 yıllık Shuri Kalesi alevler içinde kaldı

 Japonya’nın Okinawa Ada’sında bulunan 500 yıllık Shuri Kalesi alevler içinde kaldı. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan kale, saatler süren yangının ardından kül oldu.
 
Yangında ölen ya da yaralanan olmazken, kalenin ana bölümün ve ejderha heykellerinin yandığı belirtild. Şehir itfaiyesinden bir yetkili, kalenin yangın söndürme sisteminin yerel yangın yasaları uyarınca yeterli şekilde donatılmadığını ifade etti.

En son 1945 yılında Okinawa Muharebesi’nde çıkan bir yangında zarar gören Shuri Kalesi, 1970’lerin ortasına gelindiğinde üniversite kampüsü olarak kullanıldı. Rökonstrüksiyonun ardından 1992 yılında milli park olarak kapılarını açtı. Shuri Kalesi, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyordu. 2020 Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’nda Okinawa’dan geçecek rotanın Shuri Kalesi’nden başlaması planlanıyordu. (DIŞ HABERLER)

SIRADAKİ HABER