Adana’da su taşkını uyarısı

ADANA – Adana’da son dönemde yoğun yağış nedeniyle göl ve barajlarda su seviyesi yükseldi; Valilik, Seyhan Nehri kıyısında yaşayan yurttaşları su taşkınına karşı uyardı.

© DHA
Adana’da su taşkını uyarısı

Adana’da son dönemde sağanak yağışlarla birlikte Seyhan Baraj Gölü ve bağlı nehirlerde ciddi oranda su seviyelerinin yükseldiği belirtildi. Yaşanan bu yükseliş Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) verilerine de yansıdı. ASKİ’nin internet sayfasında yer alan ölçüm raporlarına göre, 2018 yılının Eylül ayının 9’unda Seyhan Baraj Gölü’nün doluluk oranı yüzde 67.47 seviyelerinde seyretti. Barajdaki su miktarı aynı tarihte 1 milyar 488 milyon 359 bin 636 metreküp olduğu, su seviyesinin ise, 116.4 metre olduğu kaydedildi. 
 
SU SEVİYESİ 8.15 METRE YÜKSELDİ
 
Bu oran ve seviyesinde devam eden doluluk oranı son bir ayda yağan yoğun sağanak yağışla birlikte değişti. Baraj Gölü’nde ki doluluk oranı 8 Ocak 2018 tarihinde yüzde 93.25 seviyelerine çıktığı ölçüldü. Su miktarı son dönemde 2 milyar 57 milyon, 42 bin 917 metreküp, su seviyesi ise, 124.19 metre olduğu öğrenildi. Eylül ayından buyana barajdaki doluluk oranı yüzde 25.78 artarken, su seviyesi ise 8.15 metre yükseldi.
 
SU MİKTARI ARTTI
 
Adana Valiliği yaptığı açıklamada, Seyhan Nehri kıyısında yaşayan yurttaşlara, su taşkınına karşı uyarıda bulundu. Seyhan Nehri üzerinde bulunan barajlarda doluluk oranının hızla yükseldiğini bildiren Valilik, “Aşırı yağışlar nedeni ile Seyhan Barajı rezervuarında bulunan fazla su, 26 Aralık 2018 tarihinden bugüne kadar sürekli ve kontrollü olarak nehir yatağına bırakılarak tahliye edilmektedir. Ancak bölgemize, önümüzdeki günlerde uzun süreli kuvvetli yağış ihbarı meteorolojik olarak yapılmaktadır. Seyhan Barajı’ndan, Seyhan Nehri’ne bırakılan su miktarında artma olacağından, Seyhan Nehri seddeleri arasına, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği açısından girmemesi, nehre kıyısı olan yerleşim yerlerinde yaşayan vatandaşlarımızın önlem alması, halkımızın tedbirli ve dikkatli olması gerekmektedir” diye belirtti. 

SIRADAKİ HABER