BM: Doğu Afrika büyük bir çekirge istilasıyla karşı karşıya

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, Doğu Afrika ülkelerinin 'öncekilere kıyasla 20 kat daya büyük bir çekirge istilasıyla karşı karşıya olduğunu' duyurdu. Kenya, Etiyopya ve Somali’de durumun 'alarm verici seviyede' olduğu aktarıldı.

© AA
BM: Doğu Afrika büyük bir çekirge istilasıyla karşı karşıya

 Birleşmiş Milletler (BM), korona virüsü salgınıyla mücadele etmeye çalışan Doğu Afrika ülkelerinin gelecek yağmur döneminde öncekilerin 20 katı büyüklükte bir çekirge istilasıyla karşılaşabileceğini duyurdu. BM Gıda ve Tarım Örgütü’nden (FOA) yapılan açıklamada, Covid-19’a rağmen bölge ülkelerinde çöl çekirgesi istilasına karşı ilaçlama çalışmalarının sürdürüldüğü aktarıldı.

Şimdiye kadar 10 ülkede 240 bin hektarlık alanın ilaçlandığı ve 750 kişiye kontrol operasyonlarına ilişkin eğitim verildiği belirtilen açıklamada, özellikle Kenya, Etiyopya ve Somali’deki durumun alarm verici seviyede olduğu söylendi. Kontrol çalışmaları hızlandırılmazsa çöl çekirgesi sürülerinin bu yağmur döneminde öncekinden 20 kat daha büyük olabileceği ifade edilen açıklamada, halihazırda gıda yetersizliği yaşayan milyonlarca Doğu Afrikalı için durumun ciddileşeceği ifade edildi.

Açıklamada, Yemen ile İran’ın da tehdit altında olduğu belirtildi. Aylardır Doğu Afrika ve Orta Doğu ülkelerindeki tarlalara zarar veren çekirge sürüleri, her gün 150 kilometre yol katedebiliyor. Bir kilometrekarede yer alan 40-80 milyon çekirge, sadece bir günde 35 bin kişiye yetecek gıdayı tüketebiliyor. (AA)

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2020, 00:39
SIRADAKİ HABER