CHP'li Çakırözer: Eskişehir’i zehirleyecek projeden vazgeçin

Eskişehir'de yapımı planlanan kömürlü termik santral projesinin ihalesi 17 Ekim'de yapılacak. Verimli tarım arazilerine sahip Alpu Ovası'na termik santral yapılmamasını isteyen CHP'li Utku Çakırözer, hükümete ve ihaleye katılacak firmalara seslendi.

© Getty Images
CHP'li Çakırözer: Eskişehir’i zehirleyecek projeden vazgeçin

ANKARA – Çevre örgütlerinin ve bölge halkının karşı çıktığı Eskişehir Alpu Ovası’ndaki kömürlü termik santrali projesinin ihalesi 17 Ekim’de yapılacak.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ihale öncesinde termik santral projesinin iptal edilmesi için hükümete ve ihaleye katılacak olan firmalara çağrıda bulundu. Çakırözer, “İhale yapılırsa Anadolu’nun buğday deposu olarak bilinin Alpu Ovamızın verimli toprakları, temiz havamız, suyumuz yok olacak. Daha önce iki kez ertelendi. Eskişehirimizi zehirleyecek projeden artık vazgeçin” dedi.

‘BU İHALE ÖLÜM FERMANI’

Dünya’da ülkelerin yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldiğini hatırlatan Çakırözer, “Bu ihale, verimli topraklarımızın, temiz havamızın ve suyumuzun ölüm fermanıdır. Sadece Eskişehirimizde değil Türkiye’nin dört bir yanında yurttaşlar tarım alanlarımızı, cennet vadilerimizi, dağlarımızı yok edecek zehir santrallerine karşı. Halkın sesine kulak verin. Dünya yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelirken, geleceğimizi yok edecek zehir santrallerinden vazgeçin. Termik santrallerin doğaya, çevreye, insan sağlığına ve ekonomiye etkilere araştırılmadan ihalelere çıkılmamalıdır” dedi.

‘SINIRLI KAYNAKLARIMIZI ZEHİR SANTRALLERİNE KURBAN ETMEYİN’

Hükümetin 100 günlük Eylem Planına ilişkin öncelikli olmayan yatırımların durdurulacağına ilişkin açıklamalarını da hatırlatan Çakırözer, “Cumhurbaşkanı ile Bakanlar öncelikli olmayan yatırımların durdurulacağını söylüyor. Alpu’ya da bu bağlamda bakılmalı. Zaten sınırlı olan kaynaklarımız, verimli topraklarımız, temiz havamız, suyumuz zehir santralleri projelerine aktarılmamalı. Tüm Eskişehirlilerin karşı olduğu zehir santralinden derhal vazgeçilmeli” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER