Doğuda 1176 köy yolu kapandı

Kürt illerinde bin 176 köy ve mahalle yolu ulaşıma kapandı.

© DHA
Doğuda 1176 köy yolu kapandı

Bölgede etkili olan kar yağışı nedeniyle Erzurum’da 613, Erzincan'da 188, Ağrı'da 137, Dersim’de 206, Kars'ta 30, Ardahan'da ise 2 mahalle ve köye ulaşım sağlanamıyor.

Erzurum'da aralıklarla devam eden ve özellikle akşam saatlerinde yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışı ve soğuk hava, hayatı olumsuz etkiledi.

Olumsuz hava koşulları nedeniyle 613 köy ve mahalle yolunun ulaşıma kapandığı kentte, bazı ev ve iş yerlerinin çatısında buz sarkıtları oluştu, süs havuzları ise buz tuttu.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi karla mücadele ekipleri, kent merkezinde kalınlığı 17 santimetreye ulaşan karı temizlemek ve kapanan köy yollarını açmak için çalışmalarını sürdürüyor.

ERZİNCAN

Erzincan'da etkili olan kar yağışı nedeniyle 188 köy yoluna ulaşım sağlanamıyor.

İl Özel İdaresinden yapılan açıklamaya göre, kar yağışı ve tipi nedeniyle merkezde 10, ilçelerden Çayırlı'da 40, Kemaliye'de 5, Otlukbeli'de 8, Refahiye'de 70, Tercan'da 40 ve Üzümlü'de 15 olmak üzere toplam 188 köy yolu ulaşıma kapandı. 

AĞRI

Ağrı'da dün gece saatlerinde başlayan kar yağışı, hayatı olumsuz etkiledi.

Güne beyaz örtüyle uyanan vatandaşlar, soğuk hava ve buzlanma nedeniyle zor anlar yaşadı.

Ağrı İl Özel İdaresinden yapılan açıklamada, kar yağışı ve tipi nedeniyle 137 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu, karla mücadele ekiplerinin temizleme ve tuzlama çalışmalarını aralıksız sürdürdüğü belirtildi.

Karayolları 123’üncü Şube Şefliğinden yapılan açıklamada ise yağışın devam ettiği ifade edilerek, ekiplerin özellikle sıkıntı yaşanabilecek Cumaçay - Kağızman kara yolunda çalışmalarını yoğunlaştırdığı kaydedildi.

DERSİM

Dersim’de etkili olan kar yağışı nedeniyle 206 köy yoluna ulaşım sağlanamıyor.

Kent genelinde 2 gün önce etkili olmaya başlayan kar yağışı nedeniyle merkezde 36, Pülümür'de 38, Pertek'te 11, Ovacık'ta 29, Nazımiye'de 21, Mazgirt'te 49 ve Hozat ilçesinde 22 olmak üzere toplamda 206 köy yolu ulaşıma kapandı.

KARS

Kars'ta dün gece saatlerinde başlayan kar yağışı nedeniyle vatandaşlar zor anlar yaşadı. Vatandaşlar, iş yerleri önünde ve araçlarının üzerindeki karları temizledi.

Zaman zaman etkisini arttıran kar yağışı nedeniyle 30 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

Kar yağışı ve tipi nedeniyle Sarıkamış ilçesinde 24, Arpaçay'da ise 6 köy yoluna ulaşım kapalı.

ARDAHAN

Ardahan'da etkili olan kar yağışı nedeniyle 2 köy yolu ulaşıma kapalı.

İl Özel İdaresi ekipleri, kapalı yolları açmak için çalışma başlattı.

SIRADAKİ HABER