Elazığ'da depremElazığ'da 6.8 büyüklüğünde deprem: Son dakika… AFAD: Can kaybı 29’a yükseldi

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde, yerin 10 kilometre derinliğinde 6.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun son açıklamasına göre, depremde Son dakika… AFAD: Can kaybı 29’a yükseldi

© AA
Elazığ'da depremElazığ'da 6.8 büyüklüğünde deprem: Son dakika… AFAD: Can kaybı 29’a yükseldi

Elazığ Sivrice'de saat 20.55'te 6,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bazı ilçelerde binaların yıkıldığı belirtilirken, Kızılay ekiplerinin bölgeye intikal ettiği belirtildi. Elazığ'da kriz masası kurulurken, gönüllü ekipler çevre ilçelere yönlendirildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gelen ilk bilgilere göre dört kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, saat 20.55'te merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiğini duyurdu. Kandilli Rasathanesi depremin büyüklüğünü 6,5 olarak revize etti. Deprem yerin 10 kilometre derinliğinde kaydedildi. Deprem Türkiye'nin birçok kentinde ve Kuzey Irak'ta hissedildi.

"Tek istirhamımız vatandaşlarımızın cep telefonlarını çok fazla kullanmamaları, kısa mesaj ve internet kullanmaları"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, deprem sonrası açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

"Sivrice merkezli bir deprem meydana geldi. O dakikadan itibaren tüm arkadaşlarımız büyük bir yoğunluk içerisinde olay yerine intikal ettiler. Doğanyol, Sivrice ve Pütürge'de biraz daha etkili oldu. Bu merkezlerde ilk etaplarda can kaybı bilgisi gelmemişti. Elazığ ve Malatya'da toplam 4 can kaybımız var. 15 artçı deprem meydana geldi. Aynı zamanda yaralı bilgilerini hem AFAD başkanlığımız hem de valiliklerimiz açıklıyor. Depremin seviyesini seviye 3 olarak belirledik.

"Olayın olduğu andan itibaren Sayın Cumhurbaşkanımıza bilgileri arz ettik. Bize Elazığ'a gitme talimatı verdi. Sağlık Bakanımız ve Çevre ve Şehircilik Bakanımızla birlikte Elazığ'a gidiyoruz.

"Vatandaşlarımızdan bir tek istirhamımız var cep telefonlarını çok fazla bu deprem anında kullanmamaları. Kısa mesaj ve internet üzerinden kullanmalarını istirham ediyoruz."

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, yaptığı ilk açıklamada "Erzurum, Muş, Adana, Elazığ, Ankara'dan afet öncü ekiplerimiz ve komşu il ve ilçe Kızılay gönüllülerimiz bölgeye intikal halindeler. Bölgeye ulaşan ilk ekiplerimiz hasar ve yıkım bilgisi geçiyorlar" ifadelerini kullandı.

Meteoroloji: Yer yer sıcaklığın -7 ila -12 derece civarına düşeceği tahmin ediliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Deprem bölgesi ve yakın çevresinde gece sıcaklıklarının yer yer -7 ila -12 derece civarına düşeceği tahmin edildiğinden vatandaşlarımızın aşırı soğuk ve don riskine karşı tedbirli olmaları önem arz etmektedir" denildi.

Sivrice Günbalı Köyü Muhtarı Özcan Gündem, "Çevrimtaş'ta bazı evler yıkılmış, insanlar evlerin altında kalmış gibi bir bilgi geldi, yollar da yıkılmış, ulaşım sağlanamıyor. Üzgünüz, Allah beterinden saklasın" dedi.

Elazığ Sivrice Elmasuyu eski muhtarı, "Köy kahvesinde otururken depreme yakalandık. Eski evlerde büyük çatlaklar oluştu. Oturulmaz bir hale geldi. Çok korktuk" açıklamasında bulundu.

Artçı depremler devam ediyor

Kandilli Rasathanesi'ne göre 21.08'de merkez üssü Elazığ Sivrice ilçesi olan 5,4 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

Elazığ'da 8 Mart 2010 tarihinde 6,1 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti. Depremde 51 kişinin hayatını kaybettiği ve 34 kişinin yaralandığı açıklanmıştı. Kandilli Rasathanesi, büyük depremi takip eden 800 artçı sarsıntı olduğunu bildirmişti.

Twitter: @444syyh
 

Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezi'nin yayınladığı haritada, depremden etkilendiği bildirilen bölgeler görselleştirildi. Merkezin açıklamasına göre, depremin 120 milyon kişi tarafından hissedilmiş olabileceği tahmin ediliyor.

"100'e yakın yıkılan ev, 8-10 da yaralı var"

Depremin hissedildiği Gaziantep'te Vali Davut Gül, "Şu an can ve mal kaybı yok. Gaziantep'te her şey sakin. Bu süreci takip ediyoruz" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "Malatya'da Pötürge ve Doğanyol'da en çok hasar var" dedi.

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, "Şu ana kadar korkulacak bir durum yok" açıklamasında bulundu.

Pötürge Belediye Başkanı Mikail Sülük, deprem sonrası ilk açıklamasında can kaybı olmadığını vurgularken, "100'e yakın yıkılan ev var, insanlar kendilerini dışarıya atmış ama hayvanlar altında kalmış. 8-10 yaralı var. İnsanları meydanlarda topladık. Kriz masası oluşturduk" dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2020, 18:56
SIRADAKİ HABER