Greta, çevre ödülünü reddetti: İklim mücadelesinin daha fazla ödüle ihtiyacı yok

İklim aktivisti Greta Thunberg, İskandinav Konseyi Çevre Ödülü'nü reddetti. Greta, "İklim mücadelesinin daha fazla ödüle ihtiyacı yok ödüle ihtiyacı yok. İhtiyacımız olan siyasetçilerin ve iktidardakilerin bilime kulak vermeleri" dedi.

© AFP 2019 / NICHOLAS KAMM
Greta, çevre ödülünü reddetti: İklim mücadelesinin daha fazla ödüle ihtiyacı yok

Mücadelesiyle dünyaya ilham veren İsveçli iklim aktivisti 16 yaşındaki Greta Thunberg, kendisine verilen İskandinav Konseyi Çevre Ödülü'nü reddetti. 

The Sunday Morning Herald gazetesinde yer alan habere göre, İsveç'in başkenti Stockholm'deki tören sırasında temsilcileri tarafından okunan mesajla ödülü reddettiğini bildiren Greta, bundan büyük onur duyduğunu fakat iklim mücadelesi için herhangi bir ödüle ihtiyaç olmadığını belirtti.

Greta, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada da, 75 bin dolar değerindeki ödülü, iklim değişikliğiyle mücadele konusunda ‘güzel sözler söylemek’ yerine ‘somut eylemlerin hayata geçirilmesi' gerektiğini ifade ederek reddettiğini söyledi.

Greta Thunberg, "İklim mücadelesinin daha fazla ödüle ihtiyacı yok ödüle ihtiyacı yok. İhtiyacımız olan siyasetçilerin ve iktidardakilerin bilime kulak vermeleri" dedi.

‘Dört gezegene sahipmiş gibi yaşıyorlar’

Kendisini ödüle aday gösteren Norveç ve İsveç hükümetlerinin de iklim mücadelesinde büyük şöhrete sahip olmalarına rağmen emisyon ve diğer çevre meselelerinde yeterli adım atmadıklarının altını çizen Thunberg, ülkesi İsveç'te insanların ‘sanki dört gezegene sahipmiş gibi yaşadıklarını’ savundu. 

İskandinav jürisi, çevre ve iklim değişikliği konularına yeni bir soluk getirdiği gerekçesiyle Greta Thunberg'i ödüle layık gördüğü vurgusu yaptı.  

İsveç Parlamentosu önünde başlattığı ‘Fridays For Future’ adlı oturma eylemleriyle, iklim değişikliğine karşı yapılan öğrenci eylemlerinin sembolü haline gelen ve İngiltere'den açıldığı sıfır karbondioksit salınımlı yelkenliyle Atlantik Okyanusu'nu geçerek New York'a gelen iklim aktivisti Greta Thunberg, İklim Zirvesi'nde yaptığı duygusal konuşmasıyla, liderleri sert şekilde eleştirmiş ve dünyanın gündemine oturmuştu.

SIRADAKİ HABER