‘Hayvana şiddet yasası acilen çıkarılsın'

Batıkent’te öldürülen 13 köpekle ilgili açıklama yapan Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, “TBMM’de bekleyen hayvan hakları kanununu acilen yasalaştırın. Hayvana şiddet uygulayan istisnasız herkes en ağır şekilde cezalandırılsın” dedi. CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun hayvan haklarıyla ilgili verdiği yasa teklifi AK Partili vekillerin oylarıyla reddedilmişti.

© Getty Images
‘Hayvana şiddet yasası acilen çıkarılsın'

ANKARA – Yenimahalle ilçesinin Batıkent semtinde 13 köpeğin öldürülmesi üzerine Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hüseyin Tanrıverdi bir yazılı açıklamayla “TBMM’de bekleyen hayvan hakları kanununu acilen yasalaştırın” çağrısında bulundu.

Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Tanrıverdi çağrı yaptı.

Tanrıverdi sokak hayvanları için daha fazla bütçe ayrılması gerektiğini belirterek, “Tarım Ve Orman Bakanlığının sahipsiz sokak hayvanlarının yaşamları için ayırdıkları bütçe yetersizdir. Veteriner hekimler olarak devletin bütçesinin yetersizliğinden kaynaklı sorunlar nedeni ile sürekli vatandaş ile tartışma halindeyiz. Yeterli sayıda barınak yok ve yeterli sayıda Veteriner Hekim istihdam edilmiyor. Hayvanların sağlığı, bakımı, beslenmesi için yeterli ilaç, aşı, yiyecek alınmıyorsa mesele nasıl çözülecek?” diye sordu.

‘SAYILARI TESPİT EDİLSİN’

Oda Başkanı Tanrıverdi sokak hayvanlarının sorunlarının çözülmesi için ise şu önerilerde bulundu: “Tüm ülke genelinde sokaklarda yaşayan hayvan sayısı tespit edilsin. Belirlenen sayı üzerinden gerekli maddi bütçe acilen ayrılsın. Veteriner hekim istihdamı artırılsın. Veteriner hekim odalarının kontrolünde özel veteriner klinikleri ile yapılacak anlaşmalar sonucunda sokak hayvanlarının sağlığı, bakımı için ayrılan bütçeden kliniklere pay ayrılsın. Hayvansever derneklerinin faaliyetleri, çalışmaları İçişleri Bakanlığı tarafından yeniden incelensin, usulsüz harcama tespit edilen dernekler acilen kapatılsın. Hayvan hakları yasası TBMM’de bekletilmesin. Bir an önce yürürlüğe girsin. Hayvana şiddet yasası ayrıca hazırlansın. İnsan öldüren kişi ile hayvan öldüren insan aynı cezayı alsın. Hayvana şiddet uygulayan, hayvanı darp eden, hayvanı yaralayan insanlar kalıcı ve caydırıcı hapis ve para cezası alsınlar. Hayvan sevgisi, temel hayvan sağlığı, bakımı, hayvana karşı davranış gibi dersler tüm okullarda ders olarak okutulsun. Hayvan sevgisinin artırılması , vatandaşa hayvan haklarının öğretilmesi için kamu spotları, tanıtım kampanyaları, eğitim seminerleri düzenlensin.”

TANRIKULU’NUN ÖNERGESİ REDDEDİLMİŞTİ

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, hayvan haklarının korunması için Meclis’e kanun teklifinde bulunmuştu. Tanrıkulu’nun teklifinde hayvanlara şiddet uygulayanlar hakkında en az 2 yıl hapis cezası isteniyordu. Bu yasa teklifi 20 Kasım 2018 tarihinde Meclis Genel Kurulu’nda görüşüldü ve AK Partili vekillerin oylarıyla reddedildi.duvar

SIRADAKİ HABER