Ipsos araştırması: İklim değişikliğiyle ilgili en endişeli ikinci ülke Türkiye

Türkiye, iklim değişikliğiyle ilgili endişelerin en fazla olduğu ikinci ülke oldu.

© Depo
Ipsos araştırması: İklim değişikliğiyle ilgili en endişeli ikinci ülke Türkiye

Ipsos, Dünya Ekonomik Forumu için, 34 ülkede iklim değişikliğine bakışla ilgili 75 yaşından küçük 23 bin 507 kişiyle bir araştırma yapıldı. Yaşadıkları yerde iklim değişikliğinin halihazırda kötü etkileri olduğunu belirtenlerin oranı en yüksek yüzde 75 ile Meksika'da çıkarken; Türkiye'de yaşayanlar ise yüzde 74 ile Macaristan'la beraber ikinciliği paylaştı. 34 ülkenin ortalaması ise yüzde 56 olarak tespit edildi.

Gelecek 25 yılda, kendisi veya ailesinin iklim değişikliği nedeniyle yaşadığı yerden ayrılmak zorunda kalacağını düşünenlerin oranı ise Türkiye'de yüzde 64 oldu. En yüksek oran yüzde 65 ile Hindistan'da çıkarken, dünya ortalaması yüzde 35 oldu. 

Gelecek 10 yıl içerisinde iklim değişikliğinin yaşadıkları yerde olumsuz sonuçları olacağını düşünenlerin oranı dünya genelinde yüzde 71 oldu. Portekiz, yüzde 88 ile birinci olurken, Malezya yüzde 52 ile son sırada yer aldı. 

Türkiye'de yaşayanlar arasında, iklim değişikliğinin gelecek 10 yıl olumsuz sonuçları olacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 85 olarak tespit edildi.  

SIRADAKİ HABER