İspanya'da kar fırtınası: 3 kişi hayatını kaybetti

İspanya'yı iki gündür etkisi altına alan ve "Filomena" adı verilen kar fırtınası nedeniyle son 24 saatte 3 kişi öldü. İspanya İçişleri Bakanı Fernando Grande Marlaska, "Son 50 yılın en yoğun fırtınasıyla karşı karşıyayız" dedi.

© AFP 2020
İspanya'da kar fırtınası: 3 kişi hayatını kaybetti

İspanya'da kara, hava, deniz ve demir yolu ulaşımını büyük ölçüde durduran, 600 kadar yolu trafiğe kapatan kar fırtınasından dolayı çok sayıda araç yolda kaldı.

Jandarma ve sivil yardım kuruluşlarından yapılan açıklamalarda, dün geceden bu yana yollarda mahsur kalan 1500'den fazla kişinin kurtarıldığı belirtildi.

Basın açıklaması yapan İçişleri Bakanı Fernando Grande Marlaska, "Son 50 yılın en yoğun fırtınasıyla karşı karşıyayız. Son derece zor hava şartlarına rağmen şu ana kadar sınırlı sayıda zararımız var. Ama yas tutmamız gereken 3 ölümüz oldu" dedi.

Tarihindeki en yoğun kar yağışını gören başkent Madrid'de ise neredeyse tüm yollar ile Barajas Havalimanı kapatıldı.

Ayrıca tren ve otobüs seferleri durdurulurken, kent içinde tek toplu ulaşım aracı olarak hizmet veren metronun 24 saat açık kalacağı, sokakta kalan evsizlere de metro içinde gıda ve barınma yardımı verileceği açıklandı.

30 saat aralıksız yağan kardan dolayı ağaçların devrilmesiyle çok sayıda arabanın zarar gördüğü Madrid'de kurtarma çalışmalarına askeri birlikler de destek veriyor.

Meteoroloji yetkilileri, kar yağışının hafta başına kadar devam etmesinin beklendiğini söyledi.

SIRADAKİ HABER