Manavgat'ta 4 ayrı noktada orman yangını: Alevler yerleşim yerleri ve tarım alanlarına da sıçradı

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli de Manavgat'taki orman yangınına müdahaleyi yerinde yönetmek üzere helikopterle bölgeye hareket etti

© DHA
Manavgat'ta 4 ayrı noktada orman yangını: Alevler yerleşim yerleri ve tarım alanlarına da sıçradı

Antalya'nın Manavgat ilçesinde Yeniköy, Sarılar, Bahçelievler ve Sorgun bölgesinde orman yangını çıktı. Yangınlara havadan ve karadan müdahale sürerken Sarılar Mahallesi'ndeki orman yangının yerleşim yerlerine de sıçradığı öğrenildi. Öte yandan Manavgat Kaymakamlığı Yeniköy Mahallesi'ndeki yerleşim yerlerinin tahliye edilmesi için Muhtar Abdullah Zeki Kavuklu'ya talimat verdi.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli de orman yangınına müdahaleyi yerinde yönetmek üzere bölgeye hareket etti.

NTV muhabirinin aktardığına göre, yangına 1 uçak, 19 helikopterle havadan müdahale ediliyor; 103 arazöz, 6 traktör sahada, 412 personel karadan çalışıyor. NTV'den Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen'in, "Kalemler bölgesinde özellikle yangın evlere yakın bir noktada. Bu evler boşaltıldı. Manavgat Devlet Hastanesi’nde yatan hastaların hızla tahliyesi için çalışma başlatıldı" bilgisine düzeltme geldi. Canlı yayında yapılan açıklamada, " Manavgat Devlet Hastanesi’nde tahliye söz konusu değil, ancak durum takip ediliyor, ekipler yangının gidişatına göre tehlike söz konusu olursa müdahale için hazır bekliyor” denildi.

Manavgat'ın Yeniköy Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda, saat 12.00 sıralarında çıkan orman yangını rüzgârın da etkisiyle kısa sürede yayıldı. Bölgede çok sayıda vatandaşa ait zeytinlik, defne ve badem bahçelerinin yanı sıra ormanlık alanda da etkili olan yangına havadan ve karadan da müdahaleye başlandı.

Yangın bölgedeki yerleşim yerleri ve tarım alanlarının yanı sıra hayvanların barındığı noktalara da sirayet etti. Bölgeyi tamamen duman kaplarken yangın söndürme uçağı ve helikopterin yanı sıra Orman İşletme Müdürlüğü ve Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı itfaiye ekipleri tarafından alevlere yoğun şekilde müdahale ediliyor.

Manavgat Kaymakamı: Yangın yerleşim yerlerine doğru ilerliyor
Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, "Yangın yerleşim yerlerine doğru ilerliyor. Yangın nedeniyle Evrenseki, Kalemler ve Yeniköy mahallelerindeki bazı evler boşaltıldı" dedi.

NTV canlı yayına katılan Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, şunları kaydetti:

"Bu öğlen saatlerinde başlayan bir yangın hava sıcaklığı yüksek. Poyraz etkili. Çok sıcak bir rüzgâr esiyor. Hızlı yayıldı rüzgârın etkisiyle. Yakındaki köyleri tehdit etmeye başladı boşalttık. Havadan müdahale devam ediyor. Uçaklar ve helikopterlerle. Görülmemiş bir şey. Allah beterinden saklasın. Çok üzücü can kaybı önemli ölçüde olmaz diye ümit ediyoruz. Şu an elimizde net bir bilgi var. Bazı mahsur kalanlar olduğuna dair köylerden bilgi geliyor. Ama şu an net olarak hastanelere intikal etmiş herhangi bir şey yok. Ama ihtimal dahilinde yaralı. Netleştiğinde, yangın kontrol altına alındığında daha net bir şey söyleyebileceğiz.

İlk başladığında Yeniköy’ün dağlık yamaçlarında başladı. Tek bir nokta olarak görünüyordu. Tabii bu yangında şeylerin fırlatmaları oluyor kozalaklar fırlatıyor. Süratle yayıldı. Bir anda bakıyorsunuz ilgisiz bir yerde, yangına bir kilometre ötede yangınlar başlıyor. Bu da sıçramalardan kaynaklı yangınlar oluyor. Yangının tam üstüne henüz karadan girilemedi. Havadan yoğun şekilde müdahale devam ediyor. Sıçramaları karadan müdahale ederek iş makinalarıyla itfaiye araçlarıyla kontrol altına alıyoruz.

Merkezdekiler önemli ölçüde kontrol altına alındı ama köylerdekinin bir süre daha mücadelenin yoğun bir şekilde devam etmesi gerekiyor ki kontrol altına alınsın."

Bakan olay yerine gidiyor
Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli de Manavgat'taki orman yangınına müdahaleyi yerinde yönetmek üzere helikopterle bölgeye hareket etti. Antalya Valisi Ersin Yazıcı da karayoluyla Manavgat'a geçti.

DHA muhabiri: Henüz nasıl başlandığına dair bilgi yok
DHA muhabiri Alparslan Çınar, "Henüz nasıl başlandığına dair bilgi yok. Bir taraftan vatandaşlar da destek veriyor, çok sayıda ekip yangına müdahale ediyor. Büyük bir alanda etkili oluyor yangın, yerleşim yerlerine de oldukça yakın. Evlere sirayet etmesinden korkuluyor" dedi.

TRT Haber muhabiri: Vatandaşlar su şişelerine doldurdukları sularla alevleri söndürmeye çalışıyor
TRT Haber muhabiri de şu bilgileri paylaştı:

"2 tane benzin istasyonunun bulunduğu nokta. Yangının daha da büyümemesi için hortumlarla yangına insanlar müdahale ediyor. Vatandaşlar su şişelerine doldurdukları sularla alevleri söndürmeye çalışıyor."Manavgat Devlet Hastanesi’nde yatan hastaların hızla tahliyesi için çalışma başlatıldı"

SIRADAKİ HABER