Meke Gölü’nde kış mevsimi de kurak geçiyor

"Dünyanın nazar boncuğu" olarak bilinen krater yapıya sahip Konya'daki Meke Gölü bölgesinde kış mevsimi de kurak geçiyor.

© DHA
Meke Gölü’nde kış mevsimi de kurak geçiyor

Meke Gölü, 5 milyon yıl önce volkanik patlamayla meydana gelen kraterin zamanla suyla dolması, 9 bin yıl önce ise gölün ortasında ikinci patlamanın olması ve buranın da suyla dolması sonucu oluştu.

Yer altı su kaynaklarından beslenen ve suyu tuzlu olan Meke’nin ortasında, 50 metre yükseklikte volkan konisi bulunuyor.

Daha önce 12 metre derinliğinde su bulunan Meke Gölü, 2000’li yılların başından itibaren kuraklık ve bilinçsiz tarımsal sulama sonucu yer altı su seviyesinin her geçen gün azalması sonucu kurudu.

“TARIM DA BÜYÜK SIKINTIDA”

Tarım danışmanlığı yapan Süleyman Soran, Meke Gölü’nde binlerce kuşun yaşadığı dönemi hatırlayınca çok üzgün olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Dünya’nın nazar boncuğu’ olarak adlandırılan gölümüzdü ama yer altı sularının çekilmesinden dolayı artık bitme aşamasına geldi. Bu konuda gerçekten üzgünüz.”

“Yer altı sularının çekilmesi ile tarım da artık büyük sıkıntıda. Tarım biterse hayat da biter. Yer altı sularımızda yüksek oranda çekilme var. Bu çekilmenin önüne geçilmesi için yer altı sularının beslenmesi gerekiyor. Havzanın beslenmesi için devletimizden yardım bekliyoruz.”

“Meke Gölünün görkemli günlerini, buraya gelen kuşları hatırlayıp, bu günlerle karşılaştırdığımızda doğanın felaketi olarak görüyoruz. Çocuklarımızın geleceğinden de endişeliyiz. Güzelliklerimiz bir bir kayboluyor.” (DHA)

SIRADAKİ HABER