Meteoroloji'den 25 il için sarı kodlu uyarı; bugün hava nasıl olacak?

Meteoroloji'den alınan bilgilere göre sıcaklıklar yurt genelinde düşerken doğuda birçok kentte kar yağışı bekleniyor. 25 il için "sarı" alarm veren Meteoroloji, sel, su taşkını gibi afetlere karşı dikkatli olunması uyarısında bulundu.

© Reddit
Meteoroloji'den 25 il için sarı kodlu uyarı; bugün hava nasıl olacak?

Yurt genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Kütahya ve Eskişehir çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Genellikle yağmur ve sağanak, Batı ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri, İç Anadolu’nun kuzeydoğusunun yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların; Orta ve Doğu Karadeniz ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda ve Ardahan, Muş, Bitlis, Van'ın güneyi, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli, Giresun'un ve Artvin'in kıyı kesimleri ile Rize çevrelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığı mevsim normallerine dönerken rüzgarın genellikle kuzey, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da güney yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Batı Akdeniz ile Doğu Akdeniz’in iç kesimlerinde kuzey yönlerden, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında batı ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli, zaman zaman kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

Yapılan son tahminlere göre; Ankara 9 derece, parçalı ve çok bulutlu olacak. İstanbul 12 derece, parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerine kadar aralıklı sağanak yağışlı olacak. İzmir de 15 derece parçalı bulutlu olacak.

Sarı kod, hava durumu potansiyel tehlikelidir anlamı taşır. Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunması gerektiğini belirtir.

SIRADAKİ HABER