Nehirlerde güvenli seviyenin 300 kat üstünde antibiyotik yoğunluğu

Yeni bir araştırma, nehirlerde güvenli seviyenin çok çok üstünde antibiyotik yoğunluğu keşfedildi. 700’ü aşkın nehir, 100’ü aşırı antibiyotik içeriyor.

© Getty Images
Nehirlerde güvenli seviyenin 300 kat üstünde antibiyotik yoğunluğu

York Üniversitesi, dünya çapında devasa bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırmada, dünya üzerindeki 700 nehirden su örnekleri alındı ve bu örnekler, antibiyotik yoğunluğu açısından incelendi. Nehirlerin %65’inde antibiyotik yapısına rastlandı. En kötü senaryolarda antibiyotik yoğunluğu, güvenli seviyenin 300 katı olarak ortaya çıktı.

Araştırmaya 72 ülkeden 711 nehir bölgesi dahil edildi. Projeyi koordine eden araştırmacılardan John Wilkinson, daha önce ölçüm yapılmamış bölgelerle birlikte bu çalışmanın en büyük antibiyotik çalışması haline geldiğini söyledi.

Wilkinson, “Şu ana kadar, antibiyotikler için çevresel gözlem çalışmalarının büyük kısmı Avrupa, Kuzey Amerika ve Çin’de yapıldı. Genelde sadece birkaç antibiyotik incelendi. Sorunun küresel çaptaki boyutu hakkında çok az şey biliyoruz.” dedi.

711 nehirden %65’i antibiyotik içeriyor, bu nehirlerden 111’i genel olarak güvenli kabul edilen orandan daha fazla antibiyotik yoğunluğuna sahip. Bu nehirlerin büyük kısmı Asya ve Afrika’da olsa da Avrupa nehirlerinin %8’i, Kuzey Amerika nehirlerinin %15’i de güvenli limitin üstünde.

Londra’nın meşhur Thames Nehri, beş farklı türde antibiyotik barındırıyor. Tuna, Avrupa’nın en yoğun antibiyotik barındıran nehri oldu. Bangladeş’ten gelen bir örnek ise güvenli seviyeden 300 kat fazla antibiyotik barındırıyor.

Uzmanlar bu rakamların oldukça korkutucu ve insanın gözünü açan rakamlar olduğunu söylüyor. Bu durum, antibiyotiklere karşı bağışıklık kazanan bakterilerin üremesini destekliyor.

SIRADAKİ HABER