Van Gölü’ndeki kirlilik tehlikeli boyutlarda

Ahlat’ta yapımı devam eden Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nün tamamlanması ile birlikte vatandaşların Van Gölü ile olan iletişimi kesilecek. Öte yandan göldeki kirlilik seviyesi tehlikeli boyutlara ulaştı.

© TWITTER
Van Gölü’ndeki kirlilik tehlikeli boyutlarda

Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü’nde meydana gelen kirlilik ve kıyı işgaller yeniden gündeme geldi. Ahlat’ta yapımı devam eden Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nün tamamlanması ile birlikte bölge vatandaşlara kapatılarak özel güvenlik bölgesi ilan edilecek. Öte yandan Van Gölü’ndeki kirlilik tehlikeli boyutlara ulaşırken, kirliliğin en önemli nedeninin belediyeler olduğu belirtiliyor. 

Van Gölü son yıllarda kirlilik ve kıyı işgalleriyle gündeme. Gölde yaşanan kirlilik hat safhaya ulaşırken, kıyı işgalleri nedeniyle Vanlılar neredeyse sahillerinden yararlanmama durumuna geldi. 

Independent Türkçe’den Oktay Candemir’in haberine göre, Ahlat’a yapılan Cumhurbaşkanlığı Köşkü ile birlikte o bölge de vatandaşlara  kapatılacak ve güvenli bölge ilan edilecek. 

1 milyondan fazla insanın havzasında yaşadığı Van Gölü'ndeki kirliliğe ise bir türlü çözüm bulunamadı. 

Gölün etrafında Van, Muradiye, Erciş, Adilcevaz, Ahlat, Tatvan, Gevaş ve Edremit gibi nüfusu fazla olan yerleşim yerleri bulunuyor. 

Buraların katı atıkları doğrudan veya dolaylı olarak göle akıyor. 

Van Gölü’nü korumak için yapılan onlarca etkinlik, kampanyalar ve STK’ların sesi ise bugüne kadar yetkilileri etkilemedi. 

Kıyı kanununu kamu kurumları işgal ediyor ve şimdi de Ahlat Köşkü 

Birçok kıyısı kamu kurumları tarafından işgal edilmiş durumda olan Van Gölü’nün çevresinde, özellikle Edremit ilçesinde Vali Konağı, DSİ, Karayolları Müdürlüğü ve Jandarma Karakolu kıyıları tutarak vatandaşın girişini engelliyor. 

Yıllardır süren bu soruna çözüm bulunamazken şimdi de Ahlat’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı Köşkü ile birlikte Ahlatlı yurttaşların göl ile olan iletişiminin kesileceği iddia ediliyor. 
Çünkü söz konusu alanın güvenli bölge ilan edileceği belirtiliyor. 

Vanlıların en büyük gezi alanlarından biri olan İskele Feribot sahili de iki yıl önce Devlet Demir Yolları (DDY) tarafından liman yapılacağı gerekçesiyle yıkıldı. Ama daha sonra enkazıyla birlikte ortada kaldı. 

Gösterilen tüm tepkilere rağmen yıkımı tamamlanan feribot sahilinin yerinde bugün yeller esiyor.

SAZLIKLAR YOK EDİLİYOR

Van’da orman olmadığı için büyük önem taşıyan sazlıklarda son yıllarda ya imara açılıyor ya da yol yapılıyor. 

Hem doğal arıtma açısından hem de canlıların üreme alanı sazlıklar kentin oksijen ihtiyacını karşılayan en önemli doğal olgu olmasına rağmen yok ediliyor. 

Van Gölü çevresinde bulunan 20 derenin atıkları da filtrelenmediği için katık atıkları, tonlarca evsel atık ve balçık çamurları göle akıyor.

“KİRLİLİK İNANILMAZ BOYUTLARA ULAŞTI”

Van Gölü'nün, en çok belediyeler tarafından kirletildiğini söyleyen Van Çevre Derneği (ÇEVDER) Başkanı Ali Kalçık, belediyelerin Van Gölü'nü adeta katlettiğini belirtti. 

Kalçık'ın tespitlerine göre, Van Gölü'ne günde 56 bin 400 ton metreküp atık dökülüyor. Kalçık, Van Gölü sahillerini en fazla kanun koyucuların ihlal ettiğini ifade etti. 

Kalçık, hangi belediyenin gölü ne kadar kirlettiğini ise örnekler vererek şu şekilde anlattı: 

"Örneğin hangi belediyenin Van Gölü'ne ne kadar atık akıttığını şöyle sıralayayım; Van merkezde günde yaklaşık 30 bin 240 metreküp, Erciş Belediyesi 4 bin 320 metreküp, Gevaş Belediyesi bin 728 metreküp, Edremit Belediyesi 2 bin 160 metreküp, Çelebibağı Belediyesi 3 bin 24 metreküp, Tatvan Belediyesi 10 bin 800 metreküp, Ahlat Belediyesi 864 metreküp, Adilcevaz Belediyesi 2 bin 500 metreküp Van Gölü'ne kanalizasyon atığı akıtılmaktadır. Bu nedenle Van Gölü vahşice kirletilmektedir. Yani bu belediyelerin Van Gölü'ne günde 56 bin 400 metreküp kanalizasyon atığı akıtmaktadır. Böylesi vahşi tanımı olmayan bir durum ile karşı karşıyayız. Bu denizin kirlilikten kurtulması için azot ve fosfor artıracak şekilde arıtmaların yapılması gerekiyor” 

SIRADAKİ HABER