Yeryüzü kaynaklarını en hızlı tüketen ülke

Yeryüzü kaynaklarını koruma ve sürdürülebilir tüketim politikasıyla ilgili yayımlanan bir raporda Lüksemburg, yeryüzü kaynaklarını en hızlı tüketen üye ülke olarak gösterildi.

© Getty Images
Yeryüzü kaynaklarını en hızlı tüketen ülke

Dünyada doğa ve çevre koruması konusunda çalışmalar yapan "World Wildlife Fund" ve "Global Footprint Network" tarafından yapılan ortak araştırmaya göre, Avrupa Birliği (AB) vatandaşları yeryüzü kaynaklarını tüketme hızı, kaynakların yenilenebilir olma hızının çok ötesine geçti.

Raporda, “Her bir ortalama AB vatandaşının tükettiği gibi herkes tüketse, 2,8 adet dünyaya ihtiyaç duyulur” deniliyor.

AB liderlerinin gelecek 5 yılın öncelikli politikalarını gözden geçirmek için Romanya’nın Sibiu kasabasında yapacakları toplantı öncesinde yayımlanan rapor, üye ülkelerin hiçbirinin sürdürülebilir bir tüketici politikası olmadığını ortaya koydu.

“AB’nin bütün ülkeleri, gezegenimizin zenginliklerinin ötesinde yaşıyor” denilen ortak raporda, “AB vatandaşlarının, yenilenebilir AB ekolojik sistemlerinin iki mislisini kullandığı” uyarısı yapıldı.

AB ÜLKELERİ LİSTE BAŞI

Yeryüzü nüfusunun yüzde 7’sini teşkil eden AB ülkelerinin, gezegenimizin biyo kapasitesinin yüzde 20’sini kullandığı kaydedilen raporda Lüksemburg, yeryüzü kaynaklarını en hızlı tüketen üye ülke olarak gösterildi.

Bu ülke vatandaşları, bir yıl içinde tüketmeleri gereken kaynakları 46 gün içinde tüketerek, kara listenin ilk sırasında yer aldı.

SIRADAKİ HABER