‘1 euroya 1 ev’ projesi uygulamaya girdi

İtalya'da birçok küçük köy ve kasabanın uygulamaya koyduğu "1 euroya ev" projesi ilk kez bir şehirde de başlatılacak.

© AP
‘1 euroya 1 ev’ projesi uygulamaya girdi

Ülkenin güneyindeki Puglia bölgesinde yer alan Taranto şehri, nüfus kaybı yaşayan tarihi kent merkezini yeniden canlandırmak ve kalkındırmak amacıyla 1 euroya ev projesi başlatma kararı aldı.

İlk aşamada belediyeye ait 5 ev bu proje kapsamında satışa sunulacak, başarılı sonuç alınırsa başka evler de bu şekilde satılacak.

1 euroya ev projesi başlatan diğer yerleşim yerlerinde olduğu gibi Taranto'da da bu fırsattan yararlanabilmek için, büyük onarıma ihtiyaç duyan evlerde restorasyon yaptırma garantisi istenecek.

Taranto Belediye Meclisi'nin tarihi mirastan sorumlu üyesi Francesca Viggiano "1 euroya ev" planıyla ilgili basına yaptığı açıklamada, "Tarihi kent merkezini canlandıracak yatırımları çekmek istiyoruz" dedi.

Taranto'nun dışarıya göç veren bir kent olduğunu vurgulayan Viggiano, "Taranto'nun artık insanların gittiği bir yer değil, döndüğü bir yer olmasını" amaçladıklarını söyledi.

Taranto'nun tarihi merkezinde 19’uncu yüzyılda yaklaşık 37 bin kişi yaşarken bugün bu sayının 2800 civarına düştüğü belirtiliyor.

İtalya'da özellikle güney bölgelerde nüfus kaybı sorunu yaşayan çok sayıda küçük kasaba ve köy, metruk evleri 1 eurodan başlayan fiyatlarla satışa çıkarmaya başlamıştı.

Sicilya adasındaki Bivona, Cammarata, Mussomeli ve Sambuca kasabaları, "hayalet kasabaya" dönmekten kurtulmak için benzer projelerle terk edilmiş evleri satışa sunan yerleşim birimleri arasında yer alıyor.

Bu projelerin bazısı açık artırma usulüyle, bazılarıysa kapsamlı bir restorasyon planı sunumu şartıyla katılıma açılmıştı. (Kaynak: BBC)

SIRADAKİ HABER