11 Eylül saldırılarında kimliği tespit edilemeyenler için yeni DNA analizi geliştirildi

11 Eylül saldırılarında hayatlarını kaybedenlerin yüzde 40'ının kimliği tespit edilememişti. Kimlik tespiti için yeni bir DNA analizi geliştirildiği ve 5 kişinin kimliğine bu yolla ulaşıldığı kaydedildi.

11 Eylül saldırılarında kimliği tespit edilemeyenler için yeni DNA analizi geliştirildi

Amerika Birleşik Devletleri’nde, El-Kaide tarafından gerçekleştirilen 11 Eylül 2001 saldırılarında hayatını kaybedenlerden yüzde 40’ının kimliği hala tespit edilemedi. Ancak bilimde yaşanan gelişmeler sayesinde uzmanlar kurbanları saptayabilmek amacıyla DNA analizinde yeni bir teknik kullanmaya başladı. Bundan tam 17 yıl önce Dünya Ticaret Merkezi’ndeki ikiz kulelere yapılan saldırıda hayatını kaybeden 2 bin 753 kişiden yüzde 60’ı, yani bin 642’sinin kimliği tespit edilmişti.


 
New York Adli Tıp Ofisi geriye kalan bin 100 kişiyi teşhis etmek için çalışmalarını aralıksız sürdürdü. DNA analizindeki ilerlemeler sayesinde son 5 sene içerisinde 5 kişinin daha kimliğine ulaşıldı. New York Adli Tıp Ofisi yeni teknikle kemik parçalarının sıvı nitrojen bulunan bir hazneye konularak daha kırılgan bir yapıya getirildiğini ve bu sayede tozlaştırıldığını açıkladı. Bu yöntem sayesinde kemiklerden DNA elde etme ihtimali artırılmış oldu.

DNA TESPİTİ İÇİN YAPILACAK İŞLEMLER TARTIŞMA KONUSU

El-Kaide’ye bağlı kişiler tarafından kaçırılan uçakların iki farklı hedefe intihar saldırısı düzenlemesiyle gerçekleşen koordineli dört saldırı sonucu 3 bine yakın insan hayatını kaybetmişti. İkiz kulelerin 1,8 milyon tonluk enkazı yakılarak New York şehri ilçelerinden Staten Island’a gömülmüştü. Daha uygun bir defin için mücadele veren Dünya Ticaret Merkezi Aileleri grubu ise bu projenin iptali için çabalamış, ancak sonuç alamamıştı. Park yapıldığı sırada kalıntı ayrıştırılırken atmosfere zehirli gaz salınımını önlemek amacıyla Fresh Kills Landfill bölgesi toprak katmanları ve diğer malzemelerle kaplanmıştı.

Çevreye zarar verme ihtimali sebebiyle enkazın karıştırılarak kurbanlara ait parçaların yeniden defnedilmesi ise tartışma konusu olmuştu. Saldırıda eşini kaybeden Charles Wolf ise yeniden defin işleminin gereksiz olduğu kanısında. Wolf herşeyi kazıp ortaya çıkarmanın sadece çevreye zarar vereceğini ve çarenin hastalıktan daha kötü olduğunu savunuyor. Ancak Wolf da dahil olmak üzere pek çok kurban yakını, DNA analizindeki son gelişmeleri ve sevdiklerinin kimliğinin tespit edilebilmesini bir teselli olarak görüyor.

ÜLKE GENELİNDE 11 EYLÜL ANMA TÖRENLERİ YAPILACAK

ABD’de ana karada gerçekleşen en büyük terör olayı olarak tarihe geçen 11 Eylül saldırılarının yıl dönümü nedeniyle her sene olduğu gibi ülke genelinde birçok yerde anma töreni yapılacak.

euronews’in haberinde, ABD Başkanı Donald Trump’ın 93 metrelik bir anıtın bulunduğu Shanksville’i ziyaret etmesi ve Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Savunma Bakanlığı tarafından düzenlenecek törene katılması beklendiği kaydediliyor.

SIRADAKİ HABER