3 yıllık hukuk mücadelesini Yüksek Mahkeme bitirdi: Trump'ın vergi kayıtları incelenmek üzere Kongre'ye gönderilecek

© REUTERS / Dado Ruvic
3 yıllık hukuk mücadelesini Yüksek Mahkeme bitirdi: Trump'ın vergi kayıtları incelenmek üzere Kongre'ye gönderilecek

ABD Yüksek Mahkemesi, 3 yıldan uzun süren hukuk mücadelesini sonlandırarak eski başkan Donald Trump'ın vergi kayıtlarını gizli tutuma çabalarını sonuçsuz bıraktı. Karar doğrultusunda Trump'ın Beyaz Saray'a adaylığını ilk açıklamasından bu yana gizli tuttuğu vergi kayıtlarını Temsilciler Meclisi Mali Mevzuat Komisyonu'na göndermesi gerekecek.

Yüksek Mahkeme, kararın yanı sıra bir açıklama yapmazken, Trump'ın 6 yıllık vergi kayıtlarını Demokratların liderlik ettiği komiteye göndermeme talebini reddetti. 

Temsilciler Meclisi Mali Mevzuat Komisyonu'na, Ocak ayında yeni yasama dönemi başlayana kadar ve Temsilciler Meclisi'nde çoğunluk Cumhuriyetçilere geçene kadar Cumhuriyetçiler liderlik edecek.

Trump, 40 yıldır vergi kayıtlarını incelenmek üzere gönüllü olarak Temsilciler Meclisi'ne teslim etmeyen ilk ABD başkanıydı. 

Öte yandan bu Trump'ın iki ay içinde Yüksek Mahkeme'de aldığı ikinci yenilgi oldu. Ekim ayında mahkeme, Trump'ın evindeki gizli belgeler için FBI'ın yaptığı baskınla ilgili sürece dahil olmayı reddetmişti.

Vergi kayıtlarıyla ilgili süreçte Trump'ın başkanlığı boyunca Hazine Bakanlığı, Cumhuriyetçi liderin kayıtlarını paylaşmayı reddetti. Biden yönetimi ise komitenin başkanlar dahil tüm vergi mükelleflerin kaydını inceleyebileceğini ifade etti. 

Salı günkü karara hiçbir Yüksek Mahkeme hakimi karşı çıkmadı. Temsilciler Meclisi Mali Mevzuat Komisyonu, federal yasalar kapsamında Trump'ın düzenlemelere uyup uymadığını incelemek için vergi kayıtlarını istediğini belirtmişti.

Yüksek Mahkeme'den önce alt mahkemeler de vergi beyanlarının açıklanması yönünde karar almıştı.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2022, 07:52
SIRADAKİ HABER