AB: Geri dönüşler hızlandırılacak

Avrupa Komisyonu uzun zamandır beklenen ve daha önce birçok kez ertelenen “Avrupa Birliği Göç ve iltica Paktı”nı açıkladı.

© AFP
AB: Geri dönüşler hızlandırılacak

HABER MERKEZİ - Caritas Avrupa Genel Sekreteri Maria Nyman, “Yeni iltica ve göç paktı zorunlu iltica ve geri dönüş prosedürlerini hızlandıracak” dedi.

Avrupa Komisyonu uzun zamandır beklenen ve daha önce birçok kez ertelenen “Avrupa Birliği Göç ve iltica Paktı”nı açıkladı.

Söz konusu reform üye ülkeler arasında “zorunlu dayanışma mekanizması” oluşturulmasını hedefliyor.

Avrupa Komisyonu'nun İç İşlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson AB'nin yasa dışı göçmenlerin ülkelerine geri dönüşleri konusunda daha etkili olmayı amaçladığını söyledi.

Geri dönüşlere daha fazla odaklanmaları gerektiğini belirten Johansson, "Bugün sunduğumuz pakette geri dönüşler konusunda birçok yeni inisiyatifler var. Üçüncü ülkeler ile anlaşmalar büyük önem taşıyor. Bu bir öncelik olacak" ifadelerini kullandı.

Caritas Avrupa Genel Sekreteri Maria Nyman da yeni göç ve iltica paktının geri dönüşleri hızlandıracağını söyleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yeni iltica ve göç paktı zorunlu iltica ve geri dönüş prosedürlerini hızlandıracak. Caritas Avrupa yeni prosedürlerin yasal güvenlik önlemlerini azaltmasından ve tutuklanan kişilerin sayısının artmasından endişe ediyor. Her türlü sınır önlemi insan haklarına ve Cenevre Sözleşmesine saygı göstermeli ve insanlar tehlikeli bölgelere gönderilmemeli. Yeni sistem ile birlikte Moria'da olduğu gibi aşırı kalabalık kamplarda yaşamak durumunda kalan insanların bir araya getirilmesinden endişe duyuyoruz. Zira bu sistem tam bir başarısızlık öyküsü."

AB ÜLKELERİNE İLTİCA BAŞVURULARINDA KESKİN DÜŞÜŞ

Öte yandan bu yılın nisan, mayıs ve haziran aylarını kapsayan ikinci çeyreğinde AB ülkelerine yapılan iltica başvuruları geçen yıla göre yüzde 68 oranında azaldı.

2020'nin ilk çeyreğinde 150 bin 100 yeni iltica başvurusu yapılırken bu rakam ikinci çeyrekte 46 bin 525'e geriledi.

İltica başvurularındaki düşüşte mart ayından itibaren Covid-19 salgınına karşı yürürlüğe sokulan kısıtlamalar rol oynadı.

Nisan-Haziran döneminde en fazla iltica başvurusu 7 bin 700 kişiyle Suriyeliler tarafından yapıldı. Suriye vatandaşlarını 4 bin 200 kişiyle Afganlar ve 3 bin kişiyle Venezuelalılar izledi.

TÜRKİYE’DEN EN ÇOK BAŞVURU ALMANYA’YA

Aynı dönemde Türkiye'den ise AB ülkelerine bin 861 başvuru yapıldı. Türkiye'den en fazla başvurulan ülkeler, başvuruların yüzde 53'ünün yapıldığı Almanya, yüzde 31 ile Fransa ve yüzde 3 ile Hollanda oldu. Almanya'ya 885, Fransa'ya 525 ve Hollanda'ya 50 iltica başvurusu yapıldı.

Toplamda en fazla iltica başvurusunda bulunulan AB ülkesi ise 14 bin 200 başvuruyla Almanya oldu. Toplam başvuruların yüzde 31'i Almanya'ya yapılırken Fransa yüzde 19 ile ikinci ve İspanya yüzde 15 ile üçüncü sırada yer aldı.

SIRADAKİ HABER