AB'nin Rusya yaptırımları The Guardian'a sızdırıldı: 'Şoygu, iki komutan ve Wagner'in finansörü listede'

The Guardian gazetesi, AB'nin Donbass kararı nedeniyle Rusya'ya uygulamayı planladığı yaptırımların taslak metnini ele geçirdi. Listede, Rusya Savunma Bakanı Şoygu ile üst düzey yetkililer var.

© REUTERS / Yves Herman
AB'nin Rusya yaptırımları The Guardian'a sızdırıldı: 'Şoygu, iki komutan ve Wagner'in finansörü listede'

Avrupa Birliği'nin (AB), Ukrayna'nın doğusundaki iki ayrılıkçı cumhuriyetin bağımsızlığını tanımasına misilleme olarak Rusya'ya karşı bugün açıklaması planlanan yaptırımların taslak metni basına sızdırıldı. The Guardian gazetesi, taslağa göre Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun yanı sıra Rusya Hava Kuvvetleri ile Karadeniz Filosu komutanlarının listede olduğunu yazdı. Habere göre, Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma'nın 351 üyesine ve metinde 'trol fabrikası' olarak nitelenen Rusya internet ajansına da yaptırım uygulanacak.

'23 KİŞİYE SEYAHAT YASAĞI GETİRİLECEK'

Yaptırım listesinin AB üyesi 27 ülkenin dışişleri bakanlarınca onaylanması halinde, 23 kişiye seyahat yasağı getirileceği ve bu kişilerin malvarlıklarının dondurulacağı, üç Rus bankasına da yaptırım dayatılacağı belirtildi. Aynı zamanda, Rusya hükümetine AB finans piyasalarında kısıtlamalar getirileceği, Moskova'nın bağımsızlığını tanıdığı Donetsk ve Lugansk ile ticaretin de yasaklanacağı aktarıldı.

'KARADENİZ FİLOSU İLE HAVA KUVVETLERİ'NİN KOMUTANLARI DA LİSTEDE'

The Guardian'a sızdırılan yaptırım listesinde en dikkat çeken isim, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu oldu. Gazete, taslak metinde Şoygu'dan 'Ukrayna'ya karşı herhangi bir askeri adımın sorumlusu' olarak söz edildiğini yazdı. Listede aynı zamanda, 'kararlarda aktif rol oynadığı' gerekçesiyle Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı İdaresi'nin yöneticisi Anton Vaino da yer alıyor. Diğer öne çıkan isimler ise Rusya Karadeniz Filosu'nın komutanı Igor Osipov ile Hava kuvvetleri Komutanı Sergey Surovikin.

'İKİ BANKANIN YÖNETİCİSİ DE LİSTEDE'

Haberde, Başbakan Yardımcısı ve devlet bankası VTB'nin başkanı Dmitri Grigorenko ile savunma sektöründe önemli rol oynayan devlet kalkınma bankası VEB'in başkanı Igor Şuvalov'a da yaptırım uygulanacağı belirtildi.

'ZAHAROVA İLE İKİ GAZETECİ LİSTEYE ALINDI'

The Guardian, AB'nin 'Rus propagandacıları' olarak nitelediği Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova ile Russia Today kanalının yöneticisi Margarita Simonyan'ın yanı sıra Russia One kanalının sunucusu Vladimir Solovyov'u da listeye almayı planladığını yazdı.

'WAGNER'İN GİZLİ SAHİBİ DE LİSTEDE' İDDİASI 

Sızdırılan listede bir diğer öne çıkan isim de, Putin'e yakınlığıyla tanınan ve Wagner'in arkasındaki isim olduğu iddia edilen Evgeni Prigozhin. The Guardian, Rusya İnternet Araştırma Ajansı'nın yaptırım listesine alındığını, Prigozhin'in de ajansı finanse ettiği gerekçesiyle yaptırımlara tabi tutulacağını yazdı. Prigozhin'le bağlantılı şirketleri sahibi olarak görünen annesi ve eşinin de listeye alındığı belirtildi. 

Yaptırım uygulanacak bankalar ise 'Batılı liderlerin Putin'in şahsi bankası olarak gördüğü' belirtilen Bank Rossiya (Rusya Bankası) ile savunma sektörünü finanse eden Promsvyazbank ve Vnesheconombank olarak sıralandı. 

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2022, 13:47
SIRADAKİ HABER