AB: Türkiye'den anlaşmaya sadık kalmasını bekliyoruz

İdlib’de gerçekleşen saldırıdan sonra yeniden gündeme gelen mülteci sorunuyla ilgili Avrupa Komisyonu, “Türkiye'nin yaptığı sığınmacı anlaşmasına sadık kalmasını bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

© AFP
AB: Türkiye'den anlaşmaya sadık kalmasını bekliyoruz

Suriye'nin İdlib vilayetinde Türk askerlerinin öldürülmesinin ardından gelen Türkiye'nin göçmenlerle sığınmacıların Avrupa'ya geçişi için sınırlarını açacağı iddiasıyla ilgili Avrupa Komisyonu açıklama yaptı.

AB'nin yürütme organı Avrupa Komisyonu'nun sözcüsü, düzenlediği basın toplantısında, sığınmacı politikasında değişiklikle ilgili resmi bir açıklama yapmayan Ankara'dan AB'ye göçmen akışını kontrol etmekle ilgili taahhütlere bağlı kalmasını beklediklerini belirtti.

Sözcü "Türk tarafının sığınmacı ya da göçmen politikasında herhangi bir değişiklik yaptığına dair resmi açıklamada bulunmadığını vurgulamak isterim" dedi.

Sözcü şöyle devam etti:

"Bizim bakış açımızdan şimdiki halde AB-Türkiye anlaşması hala yürürlüktedir ve biz Türkiye'den bu anlaşmadan kaynaklanan taahhütlerine bağlı kalmasını bekliyoruz. Türk yetkililer resmi politikada değişiklik olmadığını resmen teyit etti ve biz bunun böyle kalmaya devam etmesini bekliyoruz."

AK Parti Sözcüsü Çelik, Türkiye’nin Avrupa’ya gitmek isteyen mültecileri artık engellemeyeceğini söyledi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy da “Dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülkemizin mülteciler ve sığınmacılara yönelik politikasında bir değişiklik yoktur” açıklamasında bulundu.

Dün gece İdlib’de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensuplarına yönelik gerçekleşen hava saldırısında 33 asker hayatını kaybetti, 32 asker de yaralandı.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2020, 15:30
SIRADAKİ HABER