AB Venezuela için Uluslararası Temas Grubu kurdu

AB ülkeleri, Venezuela'da demokratik seçimler için çaba gösterenleri desteklemek amacıyla Uluslararası Temas Grubu kurdu. Grup, ilk 90 günde bir ilerleme kaydetmezse feshedilecek.

© AFP
AB Venezuela için Uluslararası Temas Grubu kurdu

AB ülkeleri, Venezuela'daki siyasi krizi demokratik seçimlere giderek çözme çabası gösterenleri desteklemek amacıyla Uluslararası Temas Grubu kurulmasında anlaştı. Konuya ilişkin açıklama, Perşembe günü Bükreş’teki AB Dışişleri Bakanları toplantısına katılan AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’den geldi.

Grubunun siyasi taraflar arasında bir arabuluculuk görevi üstlenmeyeceğini vurgulayan Mogherini üstleneceği göreve ilişkin "Siyasi süreçlerin gelişebileceği kanallara ihtiyacımız var" diye konuştu.

"Venezuela'da demokratik bir hareket olduğu çok açık" diyen politikacı, daha önce bazı süreçler zaman kazanmak amacıyla suistimal edildiği için Temas Grubunun ilk 90 günde bir ilerleme kaydetmezse fehsedileceğini de sözlerine ekledi.

AB ülkelerinden Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere, İspanya, Portekiz, İsveç ve Hollanda'nın temsil edileceği Uluslararası Temas Grubu, AB tarafından koordine edilecek.

Latin Amerika ülkelerinden Ekvador, Kosta Rika, Uruguay ve Bolivya da gruba katılacaklarını duyurdu.

Grubun bakanlar düzeyindeki ilk toplantısının gelecek hafta Güney Amerika’da yapılması planlanıyor.

Avrupa Parlamentosu (AP) Perşembe günü muhalif lider Juan Guaido'yu geçici devlet başkanı olarak tanıdığını açıklarken, AB ülkelerinden Almanya, İspanya, Fransa ve İngiltere, geçen hafta sonu Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya ültimatom vererek 8 gün içinde seçim çağrısı yapmasını talep etmişlerdi.

Eğer Maduro, Pazar gününe kadar adil, özgür ve şeffaf bir seçim çağrısında bulunmazsa bu ülkeler, muhalif lider Juan Guaido’yu geçici devlet başkanı olarak tanıyacaklarını duyurmuşlardı.

Rusya, Çin ve Türkiye'nin aralarında olduğu ülkeler ise Maduro'ya desteğini açıklamıştı.

dpa, BD/GA

SIRADAKİ HABER