ABD askerleri vuruldu iddiasına yalanlama

Newsweek dergisi, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde yanlışlıkla ABD özel kuvvetlerini hedef aldığını öne sürdü.

© REUTERS / Rodi Sai
ABD askerleri vuruldu iddiasına yalanlama

Newsweek dergisi, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde yanlışlıkla ABD özel kuvvetlerini hedef aldığını öne sürdü. İddiaya göre, Kobani'deki Miştenur tepesinde SDG'yle birlikte görev yapan ABD özel kuvvetleri top atışlarının hedefi oldu. Reuters'a konuşan Amerikalı bir yetkiliyse, Kobani'deki birliklerin yakınında bir patlama yaşandığını söyledi. MSB ise ABD gözlem noktasına ateş açıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

– Amerikan özel birliklerinin, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı sırasında Kobani’de (Ayn el Arap) ateş hattında kaldığı öne sürülüyor.

Newsweek dergisi, ‘Türkiye Suriye saldırısında görünüşe göre yanlışlıkla Amerikan özel kuvvetlerini vurdu’ başlıklı haberinde, Kobani’deki Miştenur Tepesi’nde bulunan Amerikan özel kuvvetlerinin Türkiye’nin havan topu attığı alanda kaldığını yazdı. Haber, Iraklı Kürt bir istihbarat yetkilisi ile üst düzey bir Pentagon yetkilisine dayandırıldı.

Dergiye konuşan üst düzey Pentagon yetkilisi, ‘Türkiye’nin ABD güçlerinin pozisyonlarını en ufak ayrıntısına kadar biliyor olması gerektiğini’ belirterek, bölgede hâlâ 15 ila 100 Amerikan askerinin bulunuğunu söyledi.

‘ASKERLERİN YAKININDA KOBANİ’DE PATLAMA OLDU’

Newsweek’in haberinden kısa süre sonra Reuters ajansına konuşan bir Amerikalı yetkili de, bugün Kobani’deki Amerikan askerlerinin bir gözlem noktasında bir patlama meydana geldiğini söyledi. Yetkili şu an için yaralı olmadığını, patlamanın kaynağının da bilinmediğini belirtti.

MSB: TERÖR MEVZİLERİ ATEŞ ALTINA ALINMIŞTIR

Milli Savunma Bakanlığı, ABD gözlem noktasına ateş açıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, ABD gözlem noktasının yaklaşık bin metre güney batısındaki tepelerden Suruç’un güneyindeki sınır karakollarına Doçka ve havan tacizleri yapıldığı belirtildi.

“Meşru müdafaa kapsamında karşılık verilerek atışların yapıldığı terör mevzileri ateş altına alınmıştır,” ifadeleri kullanılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“ABD’nin gözlem noktasına ise herhangi bir atış söz konusu değildir. Atış öncesinde de ABD üssüne yönelik zarar verilmemesi için her türlü tedbir alınmıştır. ABD tarafından konunun tarafımıza iletilmesi sonucu tedbiren ateşler kesilmiştir. Kesinlikle ABD ve koalisyon askerinin vurulması söz konusu değildir.” (DIŞ HABERLER-AA)

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2019, 23:56
SIRADAKİ HABER